به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، بهمن ۰۸، ۱۳۹۹

ممنوع الخروجی نرگس محمدی؛ علیرغم پایان دوره محکومیت و آزادی

 

خبرگزاری هرانا – نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر باگذشت حدود ۴ ماه از زمان آزادی کماکان از حق داشتن گذرنامه و خروج از کشور محروم است. ممنوعیت خانم محمدی از خروج از کشور جهت ملاقات با همسر و فرزندان خود در شرایطی است که حتی در محکومیت پیشین وی که به اتمام رسیده نیز مجازات تکمیلی ممنوعیت خروج از کشور عنوان نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر باگذشت حدود ۴ ماه از زمان آزادی کماکان از حق داشتن گذرنامه و خروج از کشور محروم است.

ممنوعیت خانم محمدی از خروج از کشور جهت ملاقات با همسر و فرزندان خود در شرایطی است که در محکومیت پیشین وی مجازات تکمیلی ممنوعیت خروج از کشور عنوان نشده بود.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی در این خصوص به هرانا گفت: «پس از آزادی نرگس محمدی از زندان و دریافت حکم آزادی پیگیری های مکرر او جهت دریافت پاسپورت و خروج از کشور جهت ملاقات با من و فرزندانش بی نتیجه بوده است و در مراحل مختلف به ایشان گفته شده که ممنوع الخروج هستند و فعلا به ایشان پاسپورتی تعلق نخواهد گرفت. علی و کیانا از سال ۲۰۱۵ که از کشور خارج شده و نزد من در فرانسه ساکن هستند امکان ملاقات با مادرشان را نداشته‌اند و با وجود آزادی مادر که آنان را امیدوار به ملاقات کرده بود، ممنوع الخروجی نرگس مجددا آنها را تحت تاثیر قرار داده است.»

آقای رحمانی همچنین در ادامه افزود: «در حکم صادره علیه نرگس محمدی ممنوع الخروجی وجود نداشته و مشخص نیست چگونه، با چه دلیلی و توسط چه نهادی نرگس ممنوع الخروج است.»

کیانا و علی رحمانی، فرزندان خانم محمدی نیز با انتشار ویدئویی به ممنوع الخروجی غیرقانونی مادرشان اعتراض کرده‌اند.

نرگس محمدی پیشتر در تاریخ ۱۶ مهرماه امسال با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس از زندان زنجان آزاد شد.

خانم محمدی از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴ در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود. بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند.

خانم محمدی روز شنبه ۳۰ آذرماه ۹۸ همراه با ۷ زندانی سیاسی دیگر در بند زنان زندان اوین طی نامه‌ای از تحصن چند روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری آبان خبر داده بودند. در پی این تحصن مسئولان زندان اوین خانم محمدی و دیگر زندانیان تحصن کننده را به تبعید به زندان دیگر تهدید کرده بودند که در نهایت روز سه شنبه ۳ دی ماه ۹۸ وی را از زندان اوین به زندان زنجان منتقل کردند.