به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۱۲، ۱۳۹۹

ماجرای آژیر خطر در تهران؛ پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان ایران تکذیب شد

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، ساعاتی پس از شنیده شدن آژیر خطر در غرب تهران، ارتباط آن با احتمال ورود هواپیماهای جنگی اسرائیل به حریم هوایی ایران را رد کرد.

شائبه پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان ایران ظاهرا بدنبال توییتی‌هایی از ایدی کوهین، تحلیل‌گر و چهره‌‌ای که نزدیک به سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل خوانده می‌شود، قوت گرفت.

توییتی منتسب به وی با این مضمون «به نظر می‌رسد هم اکنون جنگنده‌های شبح اف-۳۵ ناشناس در حال جولان دادن در آسمان تهران باشند»، که برخی از رسانه‌ها به آن استناد کرده‌اند هم اکنون در صفحه توئیتر وی نیست.

وی در یکی از توییت‌های خود نوشته است: «جت‌‌های رادارگریز اف-۳۵ تمام وقت در حریم هوایی عراق و ایران گشت زنی می‌کنند و شما نمی‌دانید. این حقیقت است. وقتی ما سلاحی می خریم از آن استفاده می‌کنیم. سعودی‌ها شنیدید. هیچ راداری بر روی زمین قادر به شناسایی این هواپیما نیست.»

خبرگزاری تسنیم به نقل از یک مقام آگاه در نیروهای مسلح ایران با تکذیب احتمال پرواز این جنگنده‌ها در آسمان ایران و تهران نوشت که «ماجرای دیشب هیچ ارتباطی با تهدیدات هوایی که منجر به فعال شدن سیستم پدافند هوایی کشور بشود نداشته است».

این خبرگزاری گمانه‌زنی‌ها در خصوص ارتباط به صدا درآمدن آژیر خطر با «احتمال حملات سایبری، احتمال حمله نظامی، وقوع انفجار و آتش‌سوزی در فرودگاه امام و برخی نقاط تهران» و نیز ارتباط به صدا درآمدن آژیر در تهران با تغییر مسیر یک فروند هواپیمای مسافربری ترکیه را نیز رد کرده و نادرست می‌خواند.

روابط عمومی فرودگاه امام خمینی در اطلاعیه‌ای تصمیم خلبان هواپیمای ترکیش‌ایر به تغییر مسیر پرواز و فرود در فرودگاه باکو، پایتخت آذربایجان، به جای فرودگاه امام خمینی را «شرایط بد جوی» اعلام کرده است.

حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استانداری تهران، به صدا در آمدن آژیر خطر در غرب تهران در نیمه شب جمعه ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) را نتیجه اختلال در سیستم صوتی و هشدار یکی از مراکز مستقر در غرب تهران خوانده و تاکید کرده است که این مسئله هیچ جنبه امنیتی نداشته است.

یورونیوز