به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۰۲، ۱۳۹۹

سازمان جهانی بهداشت: واکسن‌هاى كرونا منجر به مرگ كسى نشده است

 مارینجلا سیمائو دستیار مدیر کل سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه 21 ژانویه که خود یک پزشک با تجربه برزیلی است، گفت، این سازمان تاکنون هیچ مرگ و میر ناشی از بیمارانی که واکسن ویروس کرونا را دریافت کردند، ثبت نکرده است. 
به گزارش سایت سازمان جهانی بهداشت، ماریانجیلا سیمائو گفت: «ما یک واکسن داریم که به طور گسترده از آن در سرلسر جهان استفاده می‌شود و آن فایزر « Pfizer» است. ما هیچ مرگ و میر ناشی از هیچ یک از واکسن‌های فعلی را ثبت نکرده‌ایم».

سیمائو افزود: این سازمان گزارش‌های مختلف كشورهایی كه در آن واکسن فایزر توزیع شده را بررسی و مطالعه می‌کند.

بیانیه دستیار مدیر کل سازمان بهداشت جهانی پس از آن منتشر شد که هفته گذشته مقامات نروژی از مرگ 23 سالمند مبتلا به ویروس کرونا پس از دریافت واکسن «Pfizer» خبر داده بودند. البته مقامات رسمی در وزارت بهداشت نروژ سپس اعلام کردند که مرگ آنها هیچ ارتباطی با واکسن نداشته است.

او در باره نگرانی در مورد دشواری دستیابی برخی کشورها به واکس کرونا، گفت: «سازمان بهداشت جهانی تلاش كرد تا همه كشورها و همه ساكنان آنها فرصت تهیه این واكسن‌ها را داشته باشند».

سیمائو در عین حال درعین حال تأكید كرد كه 50 كشور اقدام به واكیناسیون كرده‌اند كه 40 مورد از آنها پردرآمد هستند.

او تاکید کرد که همه افرادی كه به دنبال دریافت این واكسن‌ها هستند، واکسن را دریافت خواهند کرد.

این مقام مسئول بهداشت جهانی با اشاره به اینکه خود این واکسن را دریافت خواهد کرد، گفت، بنابراین نیازی به وحشت از پیامدهای واکسن نیست.

سیمائو گفت، سازمان بهداشت جهانی انتظار دارد اولین دوزها تا پایان فوریه سال آینده به همه كشورها برسد.

او افزود با توجه به بررسی واكسن‌های ارائه شد، 64 مورد از آنها روی انسان آزمایش شده است، 22 مورد به مرحله نهایی آزمایش جامع رسیده‌اند در حالی كه 173 واكسن دیگر نیز در آزمایشگاه‌ها آماده می‌شوند. او به محل آزمایش یا کشورها اشاره‌ای نکرد.

العربیه