به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۰۳، ۱۳۹۹

انتشار گسترده کرونا در میان نیروهای سپاه پاسداران به دلیل شرکت در مانورهای نظامی

 همزمان با ادامه سومین مانور نظامی ایران در دو هفته گذشته منابع خبری العربیه گزارش کردند که نیروهای حاضر در این مانورها به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شکل گسترده‌ای به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.


این منابع خبری همچنین گزارش کردند که در پی بالا رفتن شمار مبتلایان به کرونا سپاه پاسداران از وزارت بهداشت درخواست کمک‌ها و تجهیزات بهداشتی بیشتری کرده است.

در بسیاری از شهرهایی که این مانور نظامی در آن برگزار می‌شود، تعداد قابل توجهی از سربازان و نیروهای نظامی شرکت کننده در مانور به بیمارستان‌های محلی منتقل شده و به دلیل ازدحام ناشی از این امر، ظرفیت این بیمارستان‌ها پر شده است. فرماندهی سپاه پاسداران در این شهرها از بیمارستان‌ها خواسته‌اند کیت‌های تشخیص کرونای بیشتری در اختیار آنها قرار داده شود.استان‌های مرکزی و جنوبی ایران شاهد بیشترین آمار ابتلا به کرونا در میان نظامیان شرکت‌کننده در این مانورها بودند.

براساس این گزارش‌ها مانورها تنها دلیل این افزایش چشمگیر مبتلایان نبوده و مراسم مذهبی که تحت عنوان «ایام فاطمیه» در حال برگزاری است و در آن هزاران نفر از نیروهای سپاه و بسیج بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرکت می‌کنند، نیاز به روند بالا رفتن شمار مبتلایان دامن زده است.

مشارکت بسیار اندک شهروندان در این مراسم، ایران را به بسیج نیروهای نظامی به ویژه سپاه و بسیج ناچار کرده و گزارش‌های متعددی از حضور پرشمار آنها در این مراسم در رسانه‌های حکومتی ایران منتشر شد.

پیش از این هم گزارش‌های متعددی درباره ابتلای نیروها و فرماندهان سپاه و از جمله نیروی قدس منتشر شده بود. ده‌ها تن از سیاستمداران ایرانی هم در پی ابتلا کرونا جان باختند.

کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران روز دوشنبه 18 ژانویه 2021 اعلام کرد که ایران در روز سه‌شنبه که همزمان با برگزاری مراسم ادای سوگند جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکاست، در سواحل دریای عمان مانور نظامی با حضور نیروهای هوابرد و کماندو و تیپ واکنش سریع برگزار می‌کند.

همزمان با بالا گرفتن تنش میان تهران و واشنگتن، این سومین مانور نظامی است که ایران در دو هفته گذشته برگزار می‌کند.