به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، بهمن ۰۸، ۱۳۹۹

رئیس اتاق بازرگانی تهران:

۹۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد
 دویچه وله: مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته است طی سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸، حدود ۹۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده و در ۱۰ ساله اخیر ۳۵ درصد مردم کشور به زیر خط فقر هدایت شده‌اند.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران و نایب رئیس اتاق ایران در نشستی با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس با اشاره به تورم فزاینده گفت که ایران به همراه هشت کشور دیگر در میان ۹ کشور با تورم دو رقمی جهان ایستاده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در توصیف وضعیت فعلی اقتصاد گفت، اقتصاد ایران کوچک شده، فقر افزایش یافته، سرمایه‌گذاری به پایین‌ترین میزان خود رسیده، خروج سرمایه از کشور افزایش یافته و تعامل با اقتصاد جهانی نیز به حداقل رسیده‌است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که اقتصاد ایران فقط در دو سال اخیر ۱۲ درصد کوچک شده و در ظرف ۱۰ سال گذشته تنها رشد منفی داشته و این روند هنوز هم ادامه دارد.

خوانساری در ادامه گفت ۹۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور طی هشت سال بین سال‌های ۹۰ تا ۹۸ از ایران خارج شده است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، جمهوری اسلامی ایران در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز توفیقی نداشته و بر اساس آمارها طی سال ۲۰۱۹ میلادی، پایین‌ترین میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران رقم خورد.

نایب رئیس اتاق ایران در ادامه به نحوه استفاده از ذخایر گازی کشور اشاره کرد و گفت: «در سال ۲۰۱۹ در حدود ۸۶ میلیارد دلار به عنوان یارانه انرژی پرداخت شده است و با این شرایط ایران بیشترین سطح یارانه را در دنیا برای انرژی می‌پردازد. اگر بر همین منوال حرکت کنیم وضعیت گاز کشور مانند سرانجام ذخایر آبی خواهد شد.»

خوانساری در ادامه خاطرنشان کرد، برای برون رفت از وضعیت وخیم اقتصادی "گفت‌وگوی عمومی و شفاف دولت و حاکمیت با مردم باید به اجرا درآید" و "برای گزیر از افق غبارآلود پیش‌رو باید اقدامات شجاعانه‌ای انجام داد".

رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره مقصد اصلی سرمایه‌های خارج شده از ایران در سال‌های گذشته توضیحی نداد اما نوسانات قیمت ارز، کاهش رشد اقتصادی و عدم امنیت سرمایه‌گذاران را از عوامل اصلی "فرار سرمایه" از ایران دانست.