به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۰۹، ۱۳۹۴

چهل درصد آلمانی‌ها خواهان استعفای آنگلا مرکل‌ هستند

 نتیجه‌ نظرسنجی تازه‌ای نشان می‌دهد که صدراعظم آلمان دیگر محبوب اکثر آلمانی‌ها نیست. تنها ۴۵درصد آلمانی‌ها با کناره‌گیری مرکل مخالف‌اند و او منتقدان و مخالفان فراوانی در میان گروه‌های راست و چپ سیاسی دارد. ‌


نزدیک به ۴۰ درصد آلمانی‌ها معتقدند که آنگلا مرکل، صدراعظم کشور، باید به دلیل سیاست‌های "لیبرال" خود در قبال پناهجویان، استعفا کند.
نتیجه نظرسنجی موسسه‌ سنجش افکار عمومی "اینسا" به سفارش نشریه‌ آلمانی "فوکوس" حاکی از آن است که از هر ۱۰ آلمانی، ۴ نفر آن‌ها با سیاست‌های مرکل در قبال بحران پناهجویی مخالف است و خواستار کناره‌گیری مرکل از سمت صدراعظمی است.
چهل‌وپنج درصد آلمانی‌ها در این نظرسنجی با کناره‌گیری مرکل از سمت خود مخالفت کردند و ۱۵ درصد آنها گفته‌اند که درباره‌ گزینه کناره‌گیری صدراعظم از سمت خود، نظر مشخصی ندارند و ممتنع‌اند.
آنگلا مرکل سال‌ها از محبوبیت چشمگیری در میان مردم آلمان برخوردار بود. با این‌حال با آغاز بحران پناهجویان در اروپا و سیاست درهای باز آلمان برای پذیرش پناهجویان، با مخالفت‌های بسیار روبروست و دیگر مثل گذشته محبوب گروه‌های مختلف مردم نیست.
نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که مرکل بیشترین منتقدان و مخالفان را در میان طرفداران حزب راست "آلترناتیو برای آلمان" دارد. دو سوم هواداران این حزب معتقدند که مرکل باید از سمت خود کناره‌گیری کند و با سیاست‌های او در قبال بحران پناهجویان به‌شدت مخالف‌اند.
وضعیت محبوبیت مرکل در میان احزاب چپ هم خوب نیست. بیش از ۴۰ درصد هواداران حزب "سوسیال دموکرات" با کناره‌گیری مرکل از سمت صدراعظم موافق‌اند و در مجموع ۴۵درصد هواداران احزاب گوناگون با گرایش چپ، به گزینه‌کناره‌گیری صدراعظم رای مثبت دادند.
بیش از ۴۵ درصد هواداران حزب "دموکرات آزاد آلمان" نیز موافق استعفای مرکل‌اند.
آنگلا مرکل در هفته‌های اخیر در اثر فشار منتقدان خود به تصمیم کاهش شمار پذیرش پناهجویان تن داد؛ هرچند هنوز از این‌که رقم و سهمیه‌ مشخصی را تعیین و اعلام کند، خودداری می‌کند.
دویچه وله