به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۰۸، ۱۳۹۴

روحانی در پاریس:‌

درهای ایران برای سرمایه‌گذاری باز است 
حسن روحانی رئیس جمهور ایران عصر چهارشنبه پس از ورود به فرانسه از طریق فرودگاه پاریس با گروهی ۲۰ نفره از رهبران تجاری فرانسه از جمله مدیر کل ایرباس دیدار کرده و گفته است که درهای ایران به روی سرمایه گذاری خارجی باز است.
به گزارش بی بی سی رئیس جمهور ایران که برای یک سفر رسمی در اروپا به سر می برد، یک روز پیشتر به ایتالیا رفته بود و سفر فرانسه بخش آخر دیدارهای اروپایی اوست.

یک هیات ۱۲۰ نفره از اعضای کابینه و رهبران تجارت و صنایع ایران هم آقای روحانی را همراهی می کنند تا مجموعه ای از قراردادها را با اروپایی ها امضا کنند.
آقای روحانی در دیداری با یک هیات تجاری فرانسوی درحالی که از طریق مترجم صحبت می کرد گفت:
"ما مانعی سر راه شرکت هایی که می خواهند برای سرمایه گذاری به ایران بیایند نمی بینیم. سفر من به اینجا برای این است که نشان دهیم ایران آماده سرمایه گذاری است.
فبریس برژیر مدیرکل شرکت هواپیماسازی ایرباس در این دیدار حضور داشت.
او گفت که پیشتر در سفری به تهران در مورد فروش سریع هواپیما به ایران با مقام های دولت و هواپیمایی این کشور گفت‌وگو کرده است. او گفت:‌ "ما برای کمک به نوسازی ناوگان هوایی ایران در خدمت همتایان ایرانی خود هستیم."

مقام های ایران قبل از شروع سفر اروپایی آقای روحانی اعلام کردند که قرارداد خرید ۱۱۴ فروند هواپیمای مسافربری از نوع ایرباس را به زودی امضاء خواهند کرد.

آقای روحانی پس از دیدار با هیات تجاری فرانسه قرار است روز پنجشنبه در یک مجمع ایرانی-فرانسوی برای رهبران بخش های مالی و بازرگانی سخنرانی کند و وزرای همراه او طرح هایشان را برای همکاری با فرانسه تشریح خواهند کرد. از جمله انتظار می رود که قراردادی در روز پنجشنبه با شرکت اتومبیل سازی پژو امضا شود. این خبر را یک منبع آگاه در دولت فرانسه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تایید کرده است.

به گفته این منبع پژو و شریکش سیتروئن برای تولید ۲۰۰ هزار اتومبیل در سال با استفاده از قطعات ساخت ایران با ایران‌خودرو همکاری خواهند کرد و اولین تولید در سال ۲۰۱۷ خواهد بود. پژو در سال ۲۰۱۲ با اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران به خاطر برنامه هسته ای از این کشور خارج شد. در آن زمان ایران دومین بازار بزرگ پژو پس از فرانسه بود. همچنین گفته می شود ممکن است قراردادی با رنو امضا شود.
بی بی سی