به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۱۱، ۱۳۹۴

سازمان بهداشت جهانی:

زیکا ممکن است ۴ میلیون نفر را مبتلا کند 
دکتر مارگارت چن

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که ویروس زیکا ممکن است حدود ۳ تا ۴ میلیون نفر در قاره آمریکا را مبتلا کند.
به گفته این سازمان بیشتر کسانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند علائمی نشان نخواهند داد اما ابتلا به آن در زنان باردار احتمالا باعث به دنیا آمدن نوزادان با سرهای کوچک می‌شود.
دکتر مارگارت چن، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، گفت که میزان خطر شیوع زیکا اکنون "به ابعاد وحشتناکی" رسیده است.
خانم چن در پی جهش ناگهانی در گسترش زیکا به منظور بررسی راه‌های مقابله با آن کمیته‌ای اضطراری تشکیل داده است.
پیش از این سازمان بهداشت جهانی برای شیوع ابولا در غرب آفریقا که منجر به کشته شدن ۱۱ هزار نفر شد، وضعیت بین‌المللی اضطراری اعلام کرده بود.
در عین حال به دنیا آمدن نوزادان با عارضه میکروسفالی (جمجمه کوچکتر از حد معمول) افزایش شدیدی داشته است.
ارتباط بین این ویروس با عارضه میکروسفالی ثابت نشده است اما دکتر چن می‌گوید که
"ارتباط قوی بین ابتلا به این ویروس و عواقب غم‌انگیز آن وجود دارد که عمیقا موجب نگرانی" است. و هشدار داد که وضعیت ممکن است از این هم وخیم‌تر شود زیرا چرخه‌های آب و هوایی ال نینیو باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوا شده و انتظار می‌رود موجب رشد جمعیت پشه‌های ناقل این ویروس در بسیاری از مناطق شود.
دکتر چن در ادامه گفت: "سوال‌ها در مورد این بیماری بی‌شمارند و ما به سرعت نیاز به پاسخ داریم. به همین دلیل من تصمیم گرفته‌ام برای ارزیابی هرچه سریعتر میزان خطر شیوع آن در سطح بین‌المللی و مشاوره درباره راه‌های مقابله با آن کمیته‌ای اضطراری تشکیل دهم."
دیوید شوکمان، خبرنگار بی‌بی‌سی در رسیف، شهری در شمال شرق برزیل می‌گوید که پزشکان در بیمارستان‌ها از تعداد نوازادان مبتلا به میکروسفالی از پا درآمده‌اند.
به گفته او یکی از بیمارستان‌های شهر که سالانه به طور متوسط با ۵ مورد ابتلا به میکروسفالی سر و کار داشت، تنها در شش ماه گذشته ۳۰۰ نوزاد مبتلا به این عارضه را پذیرفته است.

آنچه در مورد زیکا می‌دانیم

  • زیکا یک بیماری خفیف ویروسی است که نام خود را از جنگل زیکا در اوگاندا گرفته، جایی که این ویروس نخستین بار در سال ۱۹۴۷ شناسایی شد.
  • موارد ابتلا ابتدا در ماه مه ۲۰۱۵ در برزیل گزارش شد و این کشور بیش از دیگر کشورهای منطقه به این ویروس آلوده شده است. پس از آن کلمبیا در مرتبه بعدی است.
  • ویروس زیکا توسط پشه نوع ایدیس اجپتی (aedes aegypti) منتقل می‌شود که ناقل ویروس‌های تب دنگی، تب زرد و چیکونگونیا هم هست.
  • این پشه در همه کشورهای قاره آمریکا بجز کانادا و شیلی یافت می‌‌شود.
  • بی بی سی