به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۰۹، ۱۳۹۴

۲۴ بهائی در استان گلستان به زندان محکوم شدند

دادگاه انقلاب گرگان مرکز استان گلستان در ایران، طی چند روز گذشته ۲۴ شهروند بهائی را بنا بر اتهاماتی نظیر عضویت در تشکیلات غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام در مجموع به ۱۹۳ سال زندان محکوم کرده است.
بر اساس حکم محسن قنبری، قاضی شعبه دوم دادگاه انقلاب گرگان، دو نفر از متهمان به نام‌های شهنام جذبانی و شیدا قدوسی هر کدام به ١١سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.
این افراد در پائیز سال ۱۳۹۱ در شهرهای گرگان، گنبد و مینودشت توسط اداره اطلاعات بازداشت، بازجویی و سپس به قید وثیقه آزاد شده بودند.
روند محاکمه‌ آنان به طور جداگانه از سال ۱۳۹۳ آغاز و حکم آنان اخیرا به طور دسته‌جمعی صادر شده است.
"همکاری با دول متخاصم از طرق کمک و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف فرقه گرایانه و ضد اسلامی و ضد شیعی دولت‌های مستکبر و متخاصم" و "تبلیغ به نفع بهائیت و علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق مشارکت در اجرای طرح روحی در سطح استان گلستان" از جمله اتهامات این افراد است.
بهائیان می گویند ظرف چند سال گذشته هیچ‌گونه فعالیت گروهی یا تبلیغاتی در ایران نداشته‌اند.
سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در مقر سازمان ملل متحد در ژنو، به بی‏‌بی‌سی فارسی گفت: "این افراد فقط به خاطر بهائی بودن و عضویت در جامعه بهائی این احکام سنگین" را دریافت کرد‌ه‌اند.
بنا بر احکام صادره، فرح تبیانیان، پونه ثنایی، مونا امری حصاری، بهنام حسنی، پریسا شهیدی، مژده ظهوری، پریوش شجاعی، تینا موهبتی، هنا عقیقیان، شهره صمیمی، بیتا هدایتی، وثاق سنایی و هنا کوشک‌باغی نیز هر یک به ۹ سال زندان محکوم شده‌اند.
دادگاه همچنین برای روفیا پاکزادان، سودابه مهدی‌نژاد، میترا نوری، شیوا روحانی، هوشمند دهقان، مریم دهقان، نازی تحقیقی کاملیا بیدلی و نوید معلم هر یک ٦ سال حبس در نظر گرفته است.
بنا بر حکم دادگاه، متهمان ۲۰ رو فرصت دارند که از حکم صادره به دادگاه تجدید نظر شکایت کنند.
قربانعلی دری نجف آبادی دادستان وقت ایران در اسفند سال ۱۳۸۷ اعلام کرد فعالیت‌های تشکیلات بهائی در تمامی رده‌ها و نیز هر تشکیلات جایگزین آن غیر قانونی و ممنوع است.
قانون اساسی ایران بهائیان را به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت نمی‌شناسد.
مقام‌های جمهوری اسلامی بارها اتهام تبعیض علیه بهائیان که از طرف سازمان ملل متحد نیز مطرح می‌شود را رد کرده اند.
به نظر می‌رسد حکم دادگاه انقلاب استان گلستان یکی از سنگین‌ترین احکامی باشد که ظرف چند سال اخیر علیه بهائیان ایران صادر شده است.
بنا بر گزارش جدید دیده بان حقوق بشر، تا ماه ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵ حد اقل ۷۴ بهائی در زندان‏های ‏ایران محبوس بوده‌اند، از جمله این بازداشت شدگان هفت سرپرست سابق جامعه بهائی هستند که در مرداد ۱۳۸۹ قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برای هر یک از آنان ۲۰ سال حبس تعیین کرد.

بی بی سی ـ فارسی