به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، فروردین ۰۷، ۱۳۹۷

عبدالفتاح سلطانی به طور موقت به اعتصاب غذای خود پایان داد


عبدالفتاح سلطانی به طور موقت به اعتصاب غذای خود پایان داد
خبرگزاری هرانا – عبدالفتاح سلطانی، وکیل و فعال حقوق بشر، که از تاریخ ۲۹ اسفندماه ۹۶ با نگارش نامه‌ای سرگشاده در اعتراض به تبعیض میان زندانیان، تصمیم‌گیری‌های نادرست برخی از ماموران وزارت اطلاعات در تحت تاثیر قرار دادن مقامات قضایی و عدم رعایت حقوق شهروندی و مخالفت با درخواست آزادی مشروط خود، دست به اعتصاب غذا زده بود، با صدور بیانیه‌ای از توقف اعتصاب خود پس از ۶ روز و تعلیق آن تا ۳۱ فروردین ۹۷ خبر داده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالفتاح سلطانی به درخواست ۳۶۰۰ تن از وکلا، فعالان مدنی و سیاسی مبنی بر پایان اعتصاب غذای خود پاسخ مثبت داد و با صدور بیانیه‌ای از توقف و تعلیق اعتصاب غذای خود تا تاریخ ۳۱ فروردین‌ماه سال جاری داده است.

آقای سلطانی که از روز اول فروردین در اعتراض به تبعیض‌های میان زندانیان سیاسی و زندانیان دیگر و مخالفت با درخواست آزادی مشروط خود، از سوی مسئولان زندان، تصمیم‌گیری‌های نادرست برخی از ماموران وزارت اطلاعات در تحت‌تاثیر قرار دادن مقامات قضایی و عدم رعایت حقوق شهروندی دست به اعتصاب غذا زده بود.


این وکیل و قعال حقوق بشر زندانی، در حالی دست به اعتصاب غذا زده بود که ایشان خود به شدت مخالف اعتصاب غذای مدافعان حقوق بشر است و معتقد است هر مدافع حقوق بشری باید از وضعیت جسمی و سلامتی خود مراقبت کند و تحت هر شرایطی جان خود را به خطر نیندازد.

زندان اوین می‌گذراند، به بیماری‌های مختلف از جمله “بیماری حاد کولیت عصبی و نوسان فشار خون” مبتلا شده است، از سوی دیگر، با درخواست آزادی مشروط وی مخالفت شده و علی‌رغم گذشت چندین سال، همچنان به درخواست اعاده دادرسی وی نیز توجهی نشده است.
هرانا پیش‌تر در تاریخ ۴ فروردین سال جاری گزارشی از آخرین وضعیت آقای سلطانی همراه با شعری از ایشان منتشر کرده بود.

متن کامل بیانیه این وکیل محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین که از طریق وکیل او سعید دهقان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، در ادامه می‌آید:


“مردم شریف ایران
با تقدیم درودهای گرم و صمیمی و با عرض ادب و آرزوی تندرستی، رفاه و خوشبختی و بهترین‌ها برای شما عزیزان و آحاد جامعه بشری، اینک که بسیاری از شما بزرگواران از جمله وکلا، حقوقدانان، اساتید دانشگاه، کارگران، معلمان، فعالان مدنی و سیاسی، روزنامه‌نگاران و دانشجویان، از اینکه سلامتی «این خدمتگزار کوچک مردم» به خطر می‌افتد، ابراز نگرانی کرده و امر فرموده‌اید که اعتصاب غذای خود را موقتاً متوقف و معلق نمایم، بنده نیز پیروی از فرمایشات شما را بر خود واجب دانسته و اعتصاب غذای خود را از ساعت ١۴ امروز، موقتاً پایان می‌دهم. باشد تا با جوّی بی تنش، وکلا و حقوقدانان گران‌قدر، نمایندگان محترم مجلس، رؤسای محترم کانون وکلای دادگستری مرکز و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران و همچنین سایر فعالان مدنی و سیاسی بتوانند اجرای عدالت و احقاق حق را پیگیری نمایند. در پایان بر خود واجب می دانم که از تلاش ها و پیگیری های همه عزیزان سپاسگزاری نمایم.
ارادتمند شما
عبدالفتاح سلطانی – بازداشتگاه اوین
۶ فروردین ۱۳۹۶″