به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۰۵، ۱۳۹۹

استعفای سردبیر روزنامه اعتماد

سیدعلی میرفتاح از سردبیری روزنامه اعتماد استعفا داد. او کماکان سردبیر هفته‌نامه کرگدن است.
میرفتاح درباره دلایل استعفایش این متن را در اختیار ایلنا قرار داده است:
«حقیقت این است که مطبوعات بخصوص روزنامه‌ها شرایط خوبی ندارند و از هر سو دچار بی‌اقبالی بلکه بداقبالی شده‌اند. بحث اقتصادی یک طرف بحث‌های سیاسی و نظارتی طرف دیگر از همه بدتر قهر عمومی با مطبوعات که خود فاجعه‌ای است.

این معضلات چنان درهم تنیده است که نمی‌توان کسی را مقصر دانست یا نهادی را باعث و بانی وضع موجود معرفی کرد. مشهور است که وقتی در وضع پیش آمده هیچ‌کس مقصر نباشد می‌شود نتیجه گرفت که همه مقصرند. در مطبوعات هم همین. روزنامه‌نگاران زحمت زیادی می‌کشند و برای چاپ همین مطالب دم دستی مجبورند از لابیرنت‌های نظارتی متعددی بگذرند.

مع‌الوصف آنچنانکه توقع می‌رود منشاء اثر نیستند، یا لااقل مثل سابق آن قدرت و نفوذ را ندارند. ما هنوز هم در سر شور و علاقه روزنامه‌نگاری داریم اما بنا بر تجربه شخصی‌ام می‌گویم که این شور و حال به دیوار روزمرگی و دفع وقت و ترس از جریمه و توبیخ و دادگاه و “فعلا ببینیم چی‌می‌شه” می‌خورد.

من با آقای حضرتی دوستی خوبی دارم و برای ایشان در کار و بارشان احترام قائلم و امیدوارم موفق‌تر از این بشوند اما خودم بعد از سنجیدن شرایط فعلی به این نتیجه رسیدم که اگر به کرگدن بیشتر برسم مفیدتر خواهم بود. به نظرم در مجموع مجله‌ها بهتر از روزنامه‌ها می‌توانند برای جامعه مفید باشند. من البته سعی کردم روزنامه خوب و خواندنی منتشر کنم.

لااقل آنقدری که به من مربوط می‌شد سعی‌ام را کردم هر چند قضاوتش با دیگران است. این بضاعت اندک من بود و بد و خوبش را به بزرگواری خودتان ببخشید. امیدوارم در کرگدن بهتر و شایسته‌تر به جامعه‌ام خدمت کنم. شاید هم دیگر وقت بازنشستگی ما فرا رسیده.»