به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، شهریور ۲۱، ۱۴۰۰

اف‌بی‌ای اولین اسناد محرمانه مربوط به ۱۱ سپتامبر و عربستان را منتشر کرد

 
مردم آمریکا روز گذشته در بیستمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر یاد قربانیان را گرامی داشتند.
پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌ای، اولین سندی را که از طبقه بندی خارج شده و مربوط به تحقیقات در مورد ادعاهای حمایت دولت عربستان از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ می‌شود، منتشر کرده است.
این سند که در بیستمین سالگرد این حملات منتشر شده، ارتباطات بین شهروندان سعودی در آمریکا و دو نفر از هواپیماربایان را تشریح می‌کند، اما شواهد روشنی مبنی بر حمایت دولت سعودی از این حملات ارائه نمی‌دهد.

جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا به درخواست خانواده‌های قربانیان این حملات، دستور داد تا این اسناد منتشر شوند.

خویشاوندان قربانیان این حملات مدتهاست که خواهان انتشار این اسناد شده و استدلال می‌کنند که مقامات سعودی از قبل در مورد انجام این حملات اطلاع داشتند، اما اقدامی برای متوقف کردن آن انجام ندادند.

سفارت عربستان در آستانه انتشار این اسناد از این موضوع استقبال کرد و بار دیگر هر گونه ارتباط بین دولت پادشاهی این کشور و هواپیماربایان را رد کرد.

در حملاتی که در یازدهم سپتامبر انجام شد، پانزده نفر از نوزده هواپیماربایی که در این عملیات شرکت داشتند تبعه عربستان بودند، اما دولت این کشور همواره گفته که نقشی در این حملات نداشته است.

بستگان قربانیان حمله سپتامبر: 'نقش عربستان را فاش کنید'
در آستانه سالگرد حمله یازده سپتامبر، جو بایدن خواستار اتحاد مردم آمریکا شد
یازده سپتامبر
منبع تصویر،REUTERS
در این سند چه آمده؟

سند ۱۶ صفحه‌ای اف‌بی‌آی که بخش‌های زیادی از متن آن برای انتشار عمومی سیاه شده، براساس گفتگوها با منبعی است که هویتش مشخص نشده و روابط بین تعدادی از اتباع سعودی و دو نفر از هواپیماربایان به نام‌های نواف الحظمی و خالد المحضار را نشان می‌دهد.

هواپیماربایان در سال ۲۰۰۰ به عنوان دانشجو وارد آمریکا شدند. درسند اف‌بی‌آی آمده که آن‌ها از سوی فردی به نام عمر البیومی، خدمات و کمک‌های قابل توجهی دریافت ‌کردند. شاهدان گفته‌اند که او یکی از افرادی بود که با وجود آن که در آن زمان دانشجو بود، اما به کنسولگری عربستان در لس آنجلس رفت و آمد می‌کرد.

این منبع به اف‌بی‌آی گفته که آقای بیومی "موقعیت بسیار بالایی" در کنسولگری داشت.

در این سند آمده: "کمک آقای بیومی به نواف الحازمی و خالد المحضار شامل ترجمه، مسافرت، اقامت و تامین مالی بود."

در سند اف‌بی‌آی همچنین به ارتباط بین این دو هواپیما ربا با فهد الثمیری، امام محافظه کار مسجد شاه فهد در لس آنجلس اشاره شده است. منابع او را دارای "اعتقادات افراطی" توصیف کردند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس آمده که آقای بیومی و آقای ثمیری هفته‌ها قبل از حملات یازده سپتامبر خاک آمریکا را ترک کردند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از جیم کریندلر، یکی از وکلای قربانیان حملات یازدهم سپتامبر گفته است که انتشار این اسناد "استدلال‌هایی را که ما در دعاوی مربوط به مسئولیت دولت عربستان در قبال حملات یازده سپتامبر مطرح کرده‌ایم، تایید می‌کند."

دولت‌های جورج بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ همگی به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی از خارج کردن این اسناد از طبقه بندی خودداری کرده بودند.

اما جو بایدن، هفته گذشته دستور بررسی اسناد تحقیقاتی را داد و به مقامات گفت آن چه را می‌توانند در شش ماه آینده منتشر کنند.

از دیرباز گمانه زنی‌هایی درباره ارتباط رسمی عربستان با این حملات با توجه به تعداد اتباع این کشور که در این عملیات حضور داشتند و همچنین سابقه سعودی بن لادن رهبر پیشین القاعده وجود دارد.

با این حال کمیسیون یازدهم سپتامبر مدرکی که حاکی از نقش دولت عربستان یا مقامات ارشد این کشور در این حملات باشد، پیدا نکرد.

آمریکا و عربستان مدتهاست که متحد یکدیگر هستند، هر چند که این روابط در مواردی با دشواری‌هایی همراه بوده است.
در یازدهم سپتامبر چه اتفاقی افتاد
بیست سال پیش اعضای شبکه القاعده در افغانستان حملاتی را برنامه ریزی کردند که در نتیجه آن چهار هواپیمای مسافربری ربوده شد و در نقشه‌ای از پیش تعیین شده این هواپیماها به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک و مقر وزارت دفاع در واشنگتن برخورد کرد.

هواپیمای چهارم، بعد از مقاومت مسافران، در مزرعه‌ای در ایالت پنسیلوانیا سقوط کرد. گمان می‌رود که این هواپیما قرار بود به ساختمان کنگره در واشنگتن هدایت شود.

۲۹۷۷ نفر در این حملات که از آن به عنوان "مرگبارترین" حملات به خاک آمریکا نام برده شده، کشته شدند.

شهروندان ۷۷ کشور دنیا در بین کشته‌ها و مجروحان بودند.

کمتر از یک ماه بعد از این حمله، جورج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، دستور تهاجم به افغانستان را صادر کرد. هدف از این عملیات که توسط ائتلافی جهانی نیز همراهی می‌شد نابودی القاعده و یافتن بن لادن بود.

در سال‌های بعد از این حمله امنیت پروازی در سراسر دنیا افزایش پیدا کرد.

بی بی سی