به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادی



پنجشنبه، مهر ۰۱، ۱۴۰۰

نشست محرمانه آمریکا و اسرائیل برای یافتن «طرح‌ جایگزین» برجام

نخست‌وزیر اسرائیل پیش‌تر از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه بررسی طرح‌های جایگزین مقابله با ایران خبر داده بود مقامات آمریکایی و اسرائیلی، هفته گذشته نشستی محرمانه برای بررسی یک «طرح جایگزین» برجام داشتند تا چنان‌چه مذاکرات اتمی وین به زودی ازسرگرفته نشود، ایالات متحده تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند.

وب‌سایت «آکسیوس»، چهارشنبه 22 سپتامبر، به نقل از دو مقام ارشد اسرائیلی نوشته است که یک گروه مشترک آمریکایی اسرائیلی به‌دنبال احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران، با هدف یافتن طرحی جایگزین، هفته گذشته از طریق «ویدئوکنفرانس» اولین جلسه خود را برگزار کردند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل پیش‌تر از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در این زمینه خبر داده بود.

این جلسه توسط جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و ایال هولاتا، همتای اسرائیلی او هدایت شد.


بر اساس گزارش آکسیوس، طرف اسرائیلی در این جلسه، با اشاره به بن‌بست دیپلماتیک مذاکرات وین و همچنین تسریع برنامه هسته‌ای ایران، بر ضرورت ایجاد طرحی جایگزین تأکید کرد.


طرف آمریکایی نیز، با ابراز نگرانی درباره این بن‌بست، اظهار کرد چنان‌چه مذاکرات به زودی ادامه نیابد، ایالات متحده تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع خواهد کرد.


یکی از سخنگویان کاخ سفید نیز به آکسیوس گفته است که ایالات متحده «به رایزنی‌های خود با اسرائیل در مورد طیف وسیعی از مسائل مربوط به بحران ایران، ادامه خواهد داد.»


پیش‌تر نیز، تیمی مشابه و مشترک موسوم به «اوپال» تحت رهبری مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل، در اولین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، تشکیل شده بود.


در دیداری که روز گذشته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا داشته است، به ضرورت بازگشت سریع ایران به مذاکرات هسته‌ای تأکیده شده است.


بورل در این دیدار عنوان کرد: «زمان برای بازگشت به اجرای برجام نامحدود نیست.»


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چندی پیش تصریح کرد، مذاکرات اتمی وین که پیش از آغاز ریاست ابراهیم رئیسی 6 دور از آن انجام گرفته بود، در چند هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.

العربیه