به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۲۰، ۱۴۰۰

وزیر طالبان با 'ده میلیون دلار جایزه تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا' کارش را آغاز کرد

سراج الدین حقانی (سمت چپ)، فرمانده شبکه حقانی که به عنوان سرپرست وزارت کشور (داخله) افغانستان معرفی شده است.
سراج‌ا‌لدین حقانی، وزیر دولت طالبان که در "بالاترین سطح تحت تعقیب" پلیس فدرال آمریکا قرار دارد، کارش را به عنوان سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان آغاز کرده است.

برخی از اعضای کابینه طالبان را افراد تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌ای) هستند، از جمله سراج الدین حقانی که در سایت اف‌بی‌آی به تازگی جایزه "اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود" را از ۵ میلیون به ۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

بنا به گزارش‌ها از کابل که روزنامه نگاران نزدیک به طالبان روز جمعه نشر کردند، سراج الدین حقانی، فرمانده شبکه حقانی در مراسمی کارش را در وزارت داخله (کشور) افغانستان آغاز کرده است.

براساس گزارش این منابع در مراسم معارفه او، شیخ عبدالحکیم حقانی، رئیس هیات مذاکره کننده طالبان در دوحه و خود آقای حقانی سخنرانی کردند.

طالبان می‌گوید افراد آنها باید از فهرست سیاه آمریکا و سازمان ملل خارج شوند.

محمد حسن آخوند که "رئیس‌الوزرا" کابینه طالبان معرفی شده نیز در فهرست سیاه تحریم سازمان ملل قرار دارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نشر بیانیه‌ای روز پنج شنبه در توییتر نوشت که "موضع تازه آمریکا در مورد فهرست سیاه نقض توافقنامه دوحه است."

طالبان در بیانیه‌ای گفته که برخی از اعضای کابینه طالبان در فهرست سیاه آمریکا قرار دارند و "هنوز" تحت تعقیب هستند.

در بیانیه طالبان آمده که "امارت اسلامی این موضع را نقض آشکار توافق دوحه می‌داند که نه به نفع ایالات متحده و نه به نفع افغانستان است."

شبکه حقانی چیست؟
آمریکا شبکه حقانی را در سال ۲۰۱۲ در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است، در حالی که نام گروه طالبان در این فهرست وارد نشده است.

سراج الدین حقانی، فرمانده شبکه حقانی متهم است که برخی از مرگبارترین حملات در دو دهه‌ گذشته را انجام داده است.

در سایت پلیس فدرال آمریکا سراج الدین حقانی یک "ترویست بین‌المللی" خوانده شده و جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای ارایه اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود، اختصاص داده است.

آقای حقانی در مقاله‌ای که در سال ۲۰۲۰ در روزنامه نیویورک تایمز نوشت و در آن خواهان صلح شده بود، موجب افزایش شهرت او شد. در این مقاله به این موضوع اشاره نشده بود که وجه تسمیه شبکه حقانی پس از آن بود که خانواده او عامل شماری از مرگبارترین حملات به غیرنظامیان افغان معرفی شدند.

خانواده حقانی نیز وجود شبکه حقانی را انکار می کنند و اصرار می ورزند که آنها اکنون بخشی از طالبان هستند.

بی بی سی  فارسی