به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مهر ۰۱، ۱۴۰۰

اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل خواهان تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان شدند

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر رویکردی مشترک در قبال طالبان به توافق رسیدند. آنتونیو گوترش‌، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد اعضای دائم شورای امنیت این سازمان از طالبان خواستند دولتی تشکیل دهند که نماینده همه اقشار در افغانستان باشد.

پنج قدرت جهانی همچنین خواستار برقراری صلح و ثبات بدون تبعیض در افغانستان شدند. گوترش در جمع وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه تاکید کرد به طور خاص حقوق زنان و دختران باید رعایت شود و افغانستان تحت هیچ شرایطی نباید به پایگاه تروریسم تبدیل گردد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت این دیدار که به پیشنهاد لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا تشکیل شد "سازنده" بود و "توافق‌های بسیاری" به دست آمد. این مقام افزود: «من فکر نمی‌کنم هیچ کس از ترکیب دولت موقت (طالبان) راضی باشد، حتی چینی‌ها.»

دستیابی به چنین توافقی بین پنج عضو دائم شورای امنیت بسیار مهم است چراکه چین و روسیه هنگامی که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد انتظارات جامعه بین‌المللی از رژیم طالبان در کابل اواخر ماه اوت به رای گذاشته شد، به آن رای ممتنع داده بودند.

دویچه وله