به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادی



دوشنبه، بهمن ۱۰، ۱۳۹۰

جایزه "برابری جنسیتی"

برای پرستو فروهر
شهر اوفن‌باخ آلمان در نزدیکی فرانکفورت جایزه دوسالانه برابری جنسیتی خود را به پرستو فروهر، هنرمند ایرانی ساکن این شهر، اهدا می‌کند. مراسم اعطای این جایزه در ماه مارس در شهر اوفن‌باخ برگذار می‌شود.
جایزه «سوفی فون لاروش» برای "برابری جنسیتی" از سوی شهر اوفن‌باخ آلمان به پرستو فروهر اهدا می‌شود. در سایت رسمی شهر اوفن‌باخ، محل زندگی خانم فروهر، درباره وی چنین نوشته شده است:
«پرستو فروهر زنی است که هنرش با مفهوم سیاسی و تلاش‌هایش برای حقوق بشر و زنان از مرزها گذشته و او را در همه جا شناسانده است.»
ماریانه هرمن، نماینده هیأت ژوری این جایزه، گفته است:
«ما افتخار می‌کنیم که در شهر ما چنین زنان قدرتمند مهاجری هستند که الگوی زندگی اجتماعی و هنری این شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.»
پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر، در سال ۲۰۱۱ کتابش به نام «سرزمینی که پدر و مادرم در آن به قتل رسیدند» را به زبان آلمانی منتشر کرد.
این کتاب خاطرات او را در ارتباط با قتل سیاسی پدر ومادرش به تصویر می‌کشد.
پرستو فروهر تا کنون نمایشگاه‌های متعددی در رشته نقاشی و طراحی و چیدمان با موضوع حقوق بشر و حقوق زنان در جشنواره برلیناله، موزه زنان در شهر بن، موزه بروکلین در نیویورک و بسیاری دیگر از شهرهای اروپا و آمریکا برپا کرده است.
"سوفی فون لاروش" اولین نویسنده حرفه‌ای زن در قرن ۱۸ میلادی بوده است.
جایزه‌ای که به نام او نامگذاری شده، از سال ۲۰۰۸ هر دوسال یک بار به کسانی اهدا می‌شود که برای برابری جنسیتی دست به ابتکار عمل بزنند.
این جایزه در ماه مارس ۲۰۱۲ از سوی شهرداری اوفن باخ به خانم فروهر اهدا می‌شود

منبع: دویچه وله
گفت و گو با پرستو فروهر