به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اسفند ۱۹، ۱۳۹۶

وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی زن در تهران روشن نیست؛

چند نفر آزاد شده‌اند
تظاهرات روز جهانی زن مقابل وزارت کار به بازداشت دهها نفر منجر شد

در حالی که مقامات رسمی جمهوری اسلامی  و امامان جمعه ولادت حضرت فاطمه را به عنوان روز زن و روز مادر به ایرانیان تبریک گفتند، وضعیت بازداشت‌شدگانی که روز قبل به طرفداری از حقوق زنان تظاهرات کرده بودند، به درستی معلوم نیست. شبکه‌های اجتماعی از آزاد شدن تعدادی از آنان خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شماری از کسانی که روز گذشته در تهران هنگام تظاهرات در مقابل وزارت کار بازداشت شدند، به بازداشتگاه وزرا منتقل، و امروز – جمعه ١٨ اسفند/٩ مارس -  به دادسرای ناحیه ۲۱ ارشاد اعزام شده‌اند. برخی دیگر به کلانتری‌ گیشا و مقر پلیس امنیت ۱۳۷ نصر انتقال یافته‌اند.
روز گذشته تجمع زنان که به مناسبت روز جهانی زن برگزار شد به مداخلۀ مأموران انتظامی و ضرب وشتم برخی از حاضران کشید. روزنامۀ شرق تأیید کرده که دو تن از خبرنگارانش موسوم به سودابه رخش و علی سالم در این رویدادها بازداشت شده‌اند. به نوشتۀ "هرانا" وزیر رفاه و تعاون قول پیگیری وضعیت این افراد را داده است.
گزارش‌های تأیید نشده حاکی از بازداشت ۸۴ نفر (۵٩ زن و ٢۵ مرد) است. در شبکه‌های اجتماعی گزارش شده که شب گذشته بستگان برخی از افراد بازداشت‌شده در برابر بازداشتگاه خیابان وزرای تهران تجمع کردند. همین منابع می‌نویسند که حدود ۱۰ نفر از بازداشت‌شدگان همان دیشب و چند نفر هم امروز صبح – جمعه – آزاد شده‌اند.
روز جهانی زن و روز زن در جمهوری اسلامی
در ایران، به طور رسمی میلاد حضرت فاطمه روز زن و روز مادر شمرده می‌شود. امسال این روز با نهم مارس – یک روز بعد از روز جهانی زن – مصادف شده است. به همین مناسبت، امامان جمعه در سراسر کشور این روز را به مردم تبریک گفتند. کاظم صدیقی امام جمعۀ موقت تهران گفت: "ما از بی حجابی تحمیلی نفرت داریم، ملت ایران زیر بار تحمیل بدحجابی و بی حجابی نخواهد رفت".
اما آیت‌الله احمد خاتمی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان در مراسم ولادت حضرت فاطمه که در مشهد برگزار شد به بی‌حجابی حمله کرد و سپس بدون نام بردن از مسیح علی‌نژاد، خبرنگار ایرانی، گفت: "زن فاسدی ترویج بی‌حجابی می‌کند. این زن از آمریکا برای نشر بی‌حجابی پول گرفته است". به گزارش ایسنا خاتمی گفته است که "این زن فاسد یک میلیارد تومان از آمریکا گرفته و در سایت خود تبلیغات می‌کند که در ایران کشف حجاب ‌کنید، عکس‌تان را بگیرید و بفرستید تا ما پخش ‌کنیم". خاتمی همچنین مصاحبۀ تلفنی خود را با مسیح علی‌نژاد چنین شرح می‌دهد: "این زن فاسد یکبار از آمریکا یا انگلیس به بنده زنگ زد و گفت من از یک خبرگزاری داخلی زنگ می‌زنم و با شما صحبت می‌کنم. مشغول صحبت بودم که وسط صحبت خودش را لو داد و من گفتم «تو غلط کردی با من تماس گرفتی، تو ضدانقلابی و تو ضدانسانی» و او اینها را ضبط و پخش کرد".

رادیو بین المللی فرانسه