به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۱۹، ۱۳۹۷

مائده، اینستاگرام، رقص و اعترافات بغض آلود تلویزیونی ... چه خبر از دزدان بیت المال؟!

این همه مردم گفتند که غارتگران بیت المال را بگیرید و معرفی شان کنید، نتیجه اش این شد که چند دختر و پسر را به جرم رقص بگیرند و در تلویزیون به ملت نشان دهند؟ آیا شنیدن و درک صدای مردم، این قدر سخت است یا تجاهل می کنند؟!

برقص تا برقصیم!
بازداشت “مائده هژبری”، رقصنده‌ی پرطرفدار
"مائده" نوجوان ۱۷ ساله ای است که در خانه اش می رقصید و ویدئوی رقص هایش را در صفحه اینستاگرامش منتشر می کرد. رقص های این دختر نوجوان اما چندان ادامه دار نشد؛ پلیس او را شناسایی و دستگیر کرد، صفحاش را بست و صدا و سیما هم بیکار ننشست و با دوربین سراغش رفت و فیلمی از اعترافاتش(!) گرفت و منتشر کرد. دخترک - که البته در تصویر تلویزیون صورتش معلوم نبود - با بغض و ترس می گفت که از جایی خط نگرفته و فقط می خواسته جلب توجه کند.

مائده البته تنها فعال اینستاگرام نیست که پلیس سراغش رفته است. دستکم سه نام دیگر نیز در روزهای اخیر به عنوان "شاخ های اینستا" مطرح شده که با رقص، دنبال کننده (فالوور) جذب می کردند و به همین اتهام بازداشت شده اند.

این که پلیس یک دختر نوجوان -که نه دزدی کرده، نه مرتکب قتل شده، نه کلاهبرداری می کرده، نه مرتکب پولشویی یا اقدامات تروریستی شده و تنها جرمش رقصیدن بوده - را بگیرد و صدا و سیمای کشور نیز تصویر و صدای گریان او را روی آنتن رسانه ملی بفرستد تا درس عبرتی باشد برای مردم که نرقصند و اگر هم رقصیدند فیلمش را منتشر نکنند، حتماً سابقه خوبی برای تاریخ معاصر ایران نخواهد بود.

بله! رقص زن و انتشار فیلم رقص در جمهوری اسلامی ممنوع است و مائده و دیگران نیز باید به عنوان شهروندان این کشور، به قوانین و مقررات آن پایبند می بودند، حتی اگر آنها را قبول نداشتند. اما آیا تمام کسانی که قوانین و مقررات این کشور را نقض می کنند، به این سرعت و قاطعیت دستگیر می شوند و جلوی دوربین های تلویزیون، اشک شان را در می آورند؟


مائده هژبری، رقصنده ۱۷ ساله، بازداشت و توبه تلویزیونی (فیلم)https://www.youtube.com/watch?v=YCFgXRFwu2M

چگونه است که در ماجرای صندوق های مالی و اعتباری غیر مجاز، هزاران میلیارد تومان از پول مردم توسط چند نفر رسماً و علناً بالا کشیده می شود، خانواده های زیادی به خاک سیاه می نشینند، کار به اعتراضات خیابانی و بزن و بگیر و بنند می کشد ولی حتی یک نفر از مدیران این صندوق ها را کت بسته به تلویزیون نمی آورند و مانند آن دختر نوجوان، اشکش را در نمی آورند که با این همه پول چه کرده ای؟!

چگونه هیچ کس هنوز نمی داند کسانی که دکل های نفتی را دزدیدند، چه کسانی هستند و پشت شان به که گرم است؟ 
مردم چگونه شب در تلویزیون اشک های مائده که در گرماگرم نوجوانی و بی تجربگی، رقصیده و در صفحه اش منتشر کرده را ببینند و صبح در روزنامه بخوانند که هزاران خودروی لوکس توسط برخی دولتی ها به طور غیرقانونی ثبت سفارش و وارد کشور شده است و این دو خبر را با هم مقایسه نکنند و نگویند چگونه دختر نوجوان را سکه یک پول می کنید ولی حتی از معرفی اسامی این دزدهای چندهزار میلیارد تومانی خودداری می کنید؟!

چگونه عوامل قاچاق 15 الی 20 میلیارد دلاری در سال، زمین خوارانی که هزاران هکتار از اراضی ملی را تصاحب کرده اند، از ما بهترانی که مجوزهای خاص صادرات نفت گرفتند و معلوم نشد که پولش را چه کردند، دلالانی که با ارز دولتی اختصاص یافته برای دارو خودورهای لوکس وارد کردند، کسانی که با دستکاری در تعرفه قیر، موبایل و خودرو، یک شبه هزاران میلیارد تومان به جیب زدند، آنان که با تأسیس شرکت های چند روزه، قراردادهای میلیاردی با بخش های دولتی بستند و ... معرفی و رسوا نشدند ولی چند دختر و پسر نوجوان و جوان که در برابر آن تبهکاران، بچه هایی بیش نیستند و کاری نکرده اند سوژه برنامه تلویزیونی می شود که آی مردم! بشتابید که چه مجرمانی را گرفته ایم!

این همه مردم گفتند که غارتگران بیت المال را بگیرید و معرفی شان کنید، نتیجه اش این شد که چند دختر و پسر را به جرم رقص بگیرند و در تلویزیون به ملت نشان دهند؟ آیا شنیدن و درک صدای مردم، این قدر سخت است یا تجاهل می کنند؟!

اگر اسلام به خطر می افتد، اگر اخلاق جامعه فاسد می شود، اگر نظام تهدید می شود، اگر منافع ملی آسیب می بیند، اگر فقر در جامعه گسترش می یابد، اگر مردم امید و اعتمادشان را از دست می دهند، اگر دشمان خارجی ایران دندان طمع برای این آب و خاک تیز می کنند، ریشه این ها، رقص فلان دختر نوجوان در صفحه اینستاگرامش نیست علت اصلی اش این است که ما، امور مهم را واگذاشته ایم و به جای پرداختن به موضوعات اصلی کشور و حل بحران هایی که موجودیت مان را تهدید می کنند، دل خوش کرده ایم که چند نوجوان و جوان اینستاگرامی را دستگیر و در برابر مردم، خردشان کردیم، بی توجه به آن که همین رفتار نیز مجدداً حس تبعیض و بی عدالتی را در جامعه گسترش می دهد.

عصر ایران؛ جعفر محمدی

برخورد پلیس ایران با "شاخ‌های اینستاگرامی" و بازداشت "مائده هژبری"، رقصنده‌ی پرطرفدار

رادیو فرانسه 

 مائده هژبری، دختر جوان ایرانی که ویدئوهای رقص او در فضای مجازی پرطرفدار بوده، توسط پلیس فتا دستگیر شد. مائده هژبری، متولد سال ۱۳۸۰، ورزشکار در رشته‌های پارکور و ژیمناستیک و مربی رقص است که مدتی است در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعالیت می‌کند.
مائده هژبری، تعدادی از ویدئوهای رقص خود را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به اشتراک گذارده است. او تاکید کرده است که با هیچ گروهی مرتبط نبوده و تنها بنا بر تمایل شخصی و بدون قصد و منظور خاصی اقدام به انتشار ویدئوهای خود در اینستاگرام نموده است.
سردار کمال هادیانفر، رییس پلیس فتا، از نخستین روزهای سال جاری (۱۳۹۷) اعلام کرد که پلیس فتا در حال شناسایی بیش از ۵۱ هزار صفحه اینستاگرامی است که دارای محتوای مستهجن و مبتذل با عکس‌ها و فیلم‌های ناهنجار است. برخی گزارش‌ها حاکی از بازداشت تعدادی زیادی از صاحبان این صفحات است که از آنان با عنوان "شاخ‌های اینستاگرامی" نام برده می‌شود.

سرهنگ تورج کاظمی، رییس پلیس سایبری تهران، هم در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است: پلیس با "شاخ‌های اینستاگرامی" برخورد می کند. این مقام انتظامی تهران درباره اصطلاح "شاخ‌های اینستاگرامی" توضیح بیشتری نداده است، اما احتمال می‌رود که منظور وی صفحات افرادی است که با انتشار مطالب، تصاویر و ویدئوهایی، طرفداران بسیاری را جلب کرده‌اند.
همزمان، چندین صفحه پرطرفدار اینستاگرامی با محتوای ویدئوهای رقص از صاحبان این صفحات، مسدود شده‌اند. به هنگام مراجعه به صفحات این افراد، با پیام "صفحه حسب دستور مقام محترم قضایی به علت انتشار محتوای مجرمانه مسدود گردید"، مواجه می‌شوید.
در روزهای اخیر، شبکه یک تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، اعترافاتی از چند تن از افرادی که ویدئوهای رقص آنان در اینستاگرام پرطرفدار شده، پخش کرده است. آذر منصوری، قائم مقام دبیرکل حزب ملت اتحاد ایران، در واکنش به اعتراف‌گیری از دختر رقصنده ایرانی، گفت: "اعتراف‌گیری از دختری که اتهامش نمایش رقص خود در اینستاگرام است، با تکیه بر کدامیک از مبانی اخلاقی، انسانی و دینی ما تولید و از فراگیرترین رسانه رسمی کشور پخش می‌شود؟".
در حمایت از مائده هژبری، هشتک #برقص_تا_برقصیم در شبکه‌های اجتماعی فعال شده است. همچنین در کمپینی که در حمایت از مائده هژبری به راه افتاده است اسامی الناز قاسمی و شاداب شکیب نیز منتشر شده است. این دختران در خرداد ماه سال جاری به اتهام رقص و انتشار آن در فضای مجازی بازداشت شده‌اند.
الناز قاسمی، با انتشار ویدئویی در شبکه‌های مجازی می‌گوید که پس از آزادی با قید وثیقه به کانادا رفته و از طریق وکیل در حال پیگیری پرونده قضایی خود می‌باشد.

  زهرا رهنورد: رییس صداوسیما بابت این مصاحبه مخوف عذرخواهی کند
دکتر زهرا رهنورد به انتشار نمایشی موهن از صداوسیما که در آن اعترافات دختری را که در اینستاگرام تصاویری از رقص خود را منتشر کرده پخش کرده است واکنش نشان داد.
به گزارش کلمه زهرا رهنورد، قرآن پژوه و فعال زنان که سالهاست به همراه همسر خود میرحسین موسوی در حصر خانگی به سر می برد گفته است: 
رئیس صدا و سیما، از وجدان عمومی ملت ایران عذرخواهی کند. صدا و سیما در مصاحبه‌ای مخوف، چنگ‌اندازی و خراش به روح دخترکی نوجوان را به تصویر کشید. تا کجا باید این رفتار ضد انسانیت و جوانی را شاهد باشیم؟

به گزارش کلمه در روزهای گذشته انتشار این گزارش از صداوسیما که به خاطر رقص دختری نوجوان از وی اعتراف گیری و پخش شده است موجی از انزجار در همه گروههای مدنی با گرایشهای متفاوت ایجاد کرده است.
کلمه 

 بهترین رقصهای جنجالی مائده هژبری (فیلم)

آزادش کنید - زندان جای دختر هفده ساله نیست