به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، دی ۰۹، ۱۳۹۷

پیام خانواده مهدی بازرگان به زهرا رهنورد

ملک طباطبایی همسر مهدی بازرگان 
به نام آفریدگار مهربان
زهرا بانوی رهنوردِ آزادی
با سلام و سپاس، ابراز هم‌دردی و تسلیت شما به مناسبت درگذشت مادرمان مرحومه ملک طباطبایی (بازرگان) را در آستانه هفتمین سال حصر خانگی‌تان دریافت کردیم، ما نیز سلامتی و به‌روزی و آزادی سرفرازانه شما و آزاده دربند جناب میرحسین موسوی را از خداوند خواهانیم.
بی‌شک مقاومت صبورانه شما در راه سبز آزادی و صیانت از حق رای مردم و حاکمیت آنان بر سرنوشت ملی خویش، سرمایه بزرگی در حساب خدا و خلق او محسوب می‌شود و چراغی که شما با حبس و حصرطولانی خویش، و دیگر آزادگان اسیر ملت از همه طبقات و طیف‌ها در زندان‌های نظام ولائی برافروخته‌اید، روشنی‌بخش ظلمت ‌زدگاناستبداد و ره گم‌کردگان شب شبهات در اتخاذ موضع و مسیر رهایی ملت است و هرگز به توفیق الهی خاموش نخواهد شد.
آری، شما از یک عمر پشتیبانی صبورانه مادر ما در همراهی و همفکری با پدرمان در حمل کوله بار تعهد و خدمتگزاری و عشق به میهن یاد کرده‌اید، حال آنکه خود شانه به شانه همسر مقاومتان در متن و میدان قرار دارید و مستقیما با مصائب روبرو هستید. پدر ما هرچند در دادگاهی  نظامی با رایی غیر عادلانه به ده سال زندان محکوم شد، اما در روند محاکمات با برخورداری از وکیل، در شرایطی که مردم امکان حضور در دادگاه را داشتند، توانست مدافعات و دیدگاه‌های خود را در فرصت متعارف ابراز کند. ولی حکم محکومیت شما معلوم نیست به فرمان چه کسی و مبتنی برکدام ماده قانونی و تا کِی است!؟ 
زندانیان سیاسی پیش از انقلاب با هم تبادل نظر و کلاس و بحث و سخنرانی داشتند و تعداد زیادی از کتاب‌های پدر در زندان نوشته و در بیرون چاپ و منتشر می‌شد، و شما از همه این‌ها محروم هستید! آن‌ها هفته‌ای دوبار ملاقات عمومی داشتند و از طبقات مختلف مردم برای دیدارشان می‌آمدند و شما در حصر خانگی خود از این هم محروم هستید.
آری، از روزنه حصر خود می بینید که چگونه دستاوردهای انقلاب به باد قدرت و استبداد مضاعف رفته است و مردم ما در چه بحران‌های عظیم سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دست و پا می‌زنند. اما ملت مقاومی که حوادث خانمان‌سوزی را در طول تاریخ پشت سر نهاده است، از خاکستر این بحران‌ها نیز به همت و حمیت مردم  و به توفیق الهی سر بر خواهد ‌آورد و به اتکاء تجربیات کسب شده در آزمون دین دولتی، درمسیر تعادل و تسامح پیش خواهد رفت.
امیدواریم صبر تلخ شما در حصر طولانی‌تان به زودی میوه شیرینی به بار آورد. خوشا به سعادت کسانی که عمر گذرا در راه حق سرمایه‌گذاری کردند، این تجارت سودآورمبارکتان باد.
….. آن پرورش یافتگان از مصیبتی که در راه خدا به آنان می‌رسید، نه دچار وهن و ضعف شدند و نه احساس زبونی وخود کم بینی کردند و خدا با صابران است- آل عمران ۱۴۶: … فَمَا وَهَنُوا لِمَا أَصَابَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَمَا ضَعُفُوا وَمَا اسْتَکَانُوا ۗ وَاللَّهُ یُحِبُّ الصَّابِرِینَ.
عبدالعلی بازرگان، از طرف خانواده 
هفتم دیماه ۱۳۹۷ مطابق ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸