به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آذر ۳۰، ۱۳۹۷

آلبانی سفیر ایران و یک دیپلمات دیگر این کشور را اخراج کرد

اِدی راما، نخست وزیر آلبانی
وزارت امور خارجۀ آلبانی اعلام کرد سفیر جمهوری اسلامی ایران و یک دیپلمات دیگر تهران را به سبب «دخالت در فعالیت‌های زیان بار برای امنیت ملی» از این کشور اخراج کرده است. هر چند مقامات آلبانی توضیحات دقیقی در این باره ارائه نکرده‌اند، اما مقامات آمریکائی این دو دیپلمات را که نام آنان نیز اعلام نشده است، به «تدارک یک عملیات تروریستی در آلبانی» متهم ساخته‌اند. یکی از مهمترین پایگاه‌های سازمان مجاهدین خلق در آلبانی قرار دارد و مسئولان این سازمان همواره در رفت و آمد به این کشور هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ آلبانی، اِدلیرا پِرِندی، چهارشنبه شب با اعلام اخراج دو دیپلمات ایرانی از این کشور گفت «فعالیت این دو دیپلمات با عرف دیپلماتیک مغایر است» و تیرانا «پس از مشورت با کشورهای متحد خود، تصمیم گرفت آنان را "عناصر نامطلوب" تلقی کند». وی حاضر نشد در بارۀ هویت و اتهامات وارده شده به این دو تن توضیحات بیشتری در اختیار رسانه‌ها قرار دهد. با این حال، اندکی بعد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا با انتشار یک توئیت فاش ساخت که یکی از دو فرد اخراج شده «سفیر جمهوری اسلامی ایران» در تیراناست. 
سفیر کنونی جمهوری اسلامی ایران در آلبانی غلامحسین محمدنیا نام دارد که پیش از آن در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز ماموریت داشته و عضو تیم مذاکرۀ کنندۀ هسته‌ای ایران نیز بوده است. وی در شهریور ماه ١٣٩۵ به مقام سفیر ایران در تیرانا برگزیده شد.

 بنوشتۀ جان بولتون «نخست وزیر آلبانی، اِدی راما، سفیر ایران را اخراج کرده است تا به مقامات ایران یادآوری کند که حمایت آنان از تروریسم قابل قبول نیست».

مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، نیز با ابراز خوشنودی از تصمیم نخست وزیر آلبانی به اخراج «دو مامور ایرانی»، آنان را به «تدارک یک حملۀ تروریستی در آلبانی» متهم کرد. 

«تاپ کانال»، شبکۀ تلویزیون خصوصی آلبانی، اعلام کرد که دو دیپلمات ایرانی اخراج شده مظنون به شرکت در فراهم ساختن حملۀ تروریستی اسلامی علیه بازیکنان تیم ملی فوتبال اسرائیل هستند. این حمله قرار بود در نوامبر ٢٠١۶ هنگام برگزاری مسابقۀ مقدماتی میان این تیم و تیم ملی فوتبال آلبانی صورت گیرد، اما محل برگزاری مسابقه به دلایل امنیتی تغییر کرد و هشت تن «اسلام گرای اهل کوسوُو و مقدونیه» دستگیر و در کوسوُو محاکمه و به زندان محکوم شدند. دو تن از آنان به اتهامات وارده اعتراف کردند.

روابط میان ایران و آلبانی تا کنون از سوی مقامات تیرانا «معمولی» تلقی می‌شد و دو کشور در ژانویۀ ٢٠١٧، هنگام سفر «دیتمیر بوشاتی»، وزیر امور خارجۀ آلبانی، به تهران بر علاقۀ متقابل به «تحکیم مناسبات» میان خود تاکید کردند.   
آلبانی از سال ٢٠١٣ به بعد، به درخواست آمریکا و سازمان ملل متحد، حدود ٣٠٠٠ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق را که پیش از آن بویژه در عراق سکونت داشتند، در این کشور پذیرفته و آنان اینک در قرارگاهی در شمال غربی آلبانی سکونت دارند. 
رادیو بین المللی فرانسه