به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آذر ۲۷، ۱۳۹۷

هر کیلو آجیل شب یلدا ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان

سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد 
رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل تهران گفت: قیمت هر کیلوگرم آجیل شب یلدا برحسب درجه بین ۶۰  تا ۱۰۰  هزار تومان تصویب شده است.

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل تهران در گفت‌وگو با  فارس درباره قیمت آجیل و خشکبار، گفت: قیمت این محصولات به تازگی افزایش نیافته، بلکه قیمت آجیل و خشکبار در روزهای اخیر حدود 10 درصد کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل تهران بیان داشت: به طور کلی قیمت اغلب اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته حدود 80 درصد افزایش یافته است که بخشی از این افزایش قیمت به علت افزایش قیمت ارز و بخشی دیگر به دلیل کاهش در تولید است.
وی با اشاره به سرمازدگی باغات و مزارع گفت: براین اساس تولید پسته، گردو، فندق و ...در سال جاری 70 درصد کاهش یافت و این امر مساله منجر به افزایش قیمت شده است.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل تهران بیان داشت: هر سال حدود 170 تا 180 هزار تن پسته در کشور تولید می‌شد، اما به دلیل سرمازدگی باغات تولید این محصول به حدود 70 تا 80 هزار تن کاهش یافت و به عبارتی حدود 100 هزار تن از این محصول از بین رفت.

وی گفت: بنابراین اگر حتی نرخ ارز هم افزایش نمی‌یافت، به دلیل کاهش در تولید باز هم افزایش قیمت‌ها را شاهد بودیم.
احمدی در مورد قیمت پسته اظهار داشت: پسته قیمت مصوب ندارد، اما حداقل قیمت هر کیلو گرم از این محصول 100 هزار تومان است.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل تهران در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، بخشی از پسته ایران توسط افغان‌ها صادر می‌شود، گفت: افغان‌ها، عراقی‌ها و اماراتی‌ها از سال‌های قبل هم بخشی از محصولات آجیل و خشکبار را صادر می‌کردند، اما امسال با توجه به گرانی و کمبود این محصولات حضور این تاجران پررنگ‌تر شد.
وی افزود: به دلیل افزایش قیمت این محصولات امسال این تجار محصولات مورد نظر خود را مستقیما از باغداران خریدارای کردند.

احمدی همچنین در رابطه با قیمت آجیل و خشکبار بیان داشت: قیمت هر کیلوگرم آجیل شب یلدا با پوست برحسب درجه بین 60 تا 80 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم آجیل شب یلدا با مغز بین 80 تا 100 هزار تومان مصوب شده است.

عصرایران