به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اسفند ۰۴، ۱۳۹۹

سگ‌های کرونایاب؛ وفادارترین دوست بشر در میان حیوانات باز هم به کمک می‌آید

 فرانسه آزمایش‌های گسترده‌‌ای را برای استفاده از سگ‌های تربیت شده در تشخیص کووید۱۹ آغاز کرده است. در هفته جاری، کارشناسان فرانسوی چندین قلاده سگ تربیت شده را برای تشخیص ویروس کرونا در بدن حدود ۲ هزار نفر از ساکنان منطقه پاریس آزمایش کردند تا ببینند آیا این سگ‌ها واقعا قادر به تشخیص این ویروس هستند یا نه. بر اساس گزارش رسانه‌های فرانسه، در این آزمایش به سگ‌های ویژه آموزش دیده در دانشکده دامپزشکی «مزون آلفور» در نزدیکی پاریس، اجازه داده شد تا بوی بدن افرادی را که آزمایش پی‌سی‌آر کووید۱۹ داده‌اند، استشمام کنند.

کارشناسان نمونه‌ای از عرق زیر بغل این افراد را در ظرف مخصوصی نهاده، سگ‌ها را وادار کردند تا پوزه خود را درون قیفی کنند که به این ظرف‌ها متصل بود. آنها می‌خواستند ببینند آیا سگ‌ها می‌توانند بفهمند عرق کدام یک از افراد وجود ویروس کرونا در بدن آنها را نشان می‌دهد. هر گاه که سگ بوی کرونا را تشخیص دهد، جلوی قیف متوقف می‌شود و از مربی خود یک خوراکی می‌گیرد.

کارشناسان امیدوارند که این آزمایشات، استفاده از سگ‌ها را از یک موضوع صرفا تحقیقاتی، به یک روش برای آزمایش کامل با تشخیص دقیق و مناسب سوق دهد.

«دومینیک گرانژان»، کارشناس دانشکده ملی دامپزشکی فرانسه می‌گوید تشخیص سگ‌ها گاهی از تشخیص انسانی به کمک گوش‌پاک‌کن درازی که در بینی وارد می‌کنند، بسیار دقیق‌تر است. وی شرح می‌دهد که چگونه سگ‌ها پیشتر در آزمایش‌های دیگری، بیمارانی را که نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر آنها منفی بوده، شناسایی کرده‌اند. در واقع، آزمایش تشخیصی کرونا با سگ، پیش از این هم یکی از معتبرترین روش‌ها بوده که بعدا توسعه یافته است.

در حال حاضر هشت سگ پیشگام این تلاش هستند. روزنامه لو پاریزین، چاپ پاریس گزارش داد که این سگ‌ها شش تا هشت هفته برای شناخت و تشخیص ویروس کرونا آموزش دیده‌اند.

دو تا از این سگ‌ها که زنده‌یاب هستند، از آتش‌نشانی فرانسه قرض گرفته شده‌اند تا به انسان‌ها در مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا یاری رسانند. سته قلاده از این سگ‌ها نیز از امارات متحده عربی گرفته شده‌اند.

گرانژان با این حال می‌گوید بازآموزی سگ‌ها برای کووید۱۹، با ادامه آنها برای کمک به آتش‌نشانان و نیروهای امدادی یا استشمام مواد منفجره در فرودگاه‌ها منافات ندارد.

پژوهشگران بر این باورند که این شیوه می‌تواند آزمایش کووید۱۹ را تکمیل کرده و به عنوان روشی برای تشخیص کرونا برای دانشجویان در هنگام ورود به ساختمان‌های دانشگاه ، بینندگان کنسرت در یک مکان موسیقی یا مسافران در فرودگاه پذیرفته شود.

یورو نیوز