به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۳۰، ۱۳۹۹

نوشین جعفری بازداشت و راهی زندان قرچک شد

 

امیر رئیسیان وکیل نوشین جعفری خبر از بازداشت و اجرای حکم موکل خود داد. به گفته رئیسیان موکل وی برای اجرای حکم چهار سال حبس خود بازداشت و راهی زندان قرچک شده است.

نوشین جعفری، عکاس و خبرنگار سابق که ۱۲ مرداد ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، به پنج سال زندان محکوم شده است. سه روز پس از محکومیت، ماموران به درب منزل وی رفته و او را برای اجرای حکم بازداشت کردند.

این وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر به امتداد گفت: «روز گذشته ماموران اجرای احکام به درب منزل موکل اینجانب مراجعه و وی را برای اجرای حکم به زندان قرچک منتقل کردند. این اتفاق در حالی رخ داده که حکم نوشین جعفری روز شنبه از دادگاه تجدید نظر به من ابلاغ شد و بدون هیچ ابلاغ و احضار و اخطار قبلی به درب منزل وی رفته و او را برای اجرای حکم بازداشت کردند.»

وکیل نوشین جعفری افزود: «گفته می‌شود دلیل اجرای این حکم با این سرعت، ترس از فرار موکل من بوده در حالیکه او طی این یک سال مشغول کارهای هنری خود بوده و حتی پروژه‌هایی در دست داشت که با ادعای خروج از کشور در تعارض است و تا جایی که می‌دانم ایشان هیچ قصدی برای خروج از کشور نداشت و از قضا امیدوار بود با مستندات واضحی که وجود دارد، این حکم نقض شود و قاعدتا اگر میخواست می توانست طی این مدت خارج شود.»

***

نوشین جعفری عکاس در حوزه سینما و تئاتر روز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ بازداشت شده است با این حال دلیل بازداشت، نحوه بازداشت، نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری او مشخص نیست و تاکنون مقامات قضایی واکنشی به بازداشت این عکاس نشان نداده‌اند. براساس خبرهای منتشر شده این عکاس مطبوعات از زمان بازداشت تاکنون با خانواده خود تماسی نداشته است.

نوشین جعفری کار خود را در سال ۱۳۸۷ با خبرنگاری در حوزه فرهنگی روزنامه اعتماد آغاز کرد و پس از مدتی عکاس مطبوعات شد که بیشتر در زمینه عکاسی تئاتر و سینما متمرکز بود. او همچنین به عکاسی مستقل در حیطه سینما و تئاتر از جمله عکاسی دو فیلم «لانتوری» و «مجبوریم» اشتغال داشته است. نمایشگاه عکاس‌های فیلم لانتوری به انتخاب خانم جعفری به نفع قربانیان اسیدپاشی برگزار شد.

این عکاس تاکنون دو بار بازداشت شده است. بار اول نیمه شب ۱۴ بهمن ۱۳۸۸، ماموران با ورود به منزل خانم جعفری پس از تفتیش خانه و ضبط وسایل شخصی مانند لپ‌تاپ و تلفن همراهش او را با خود بردند. در آن زمان نوشین جعفری خبرنگار فرهنگی روزنامه اعتماد بود.

پس از رسانه‌ای شدن بازداشت این عکاس، برخی از کاربران توییتر معروف به «ارزشی‌ها» در رشته توییتی ادعا کردند که بازداشت او را مرتبط با همکاری گزارشگران حقوق بشر و نویسنده یک حساب توییتری «ضدانقلاب»، در تور اطلاعاتی نهادهای انقلابی گرفتار شده است. این توییت‌ها خانم جعفری را نویسنده اکانت توییتری به نام «یار دبستانی» می‌دانند که به اهل بیت و نظام عتاکی کرده است.

پس از بازداشت او، همکاران مطبوعاتی خانم جعفری و همچنین برخی از کارگردان‌های مطرح سینما و تئاتر که با او کار کرده بودند نسبت به بازداشت و سکوت مقامات قضایی اعتراض کردند.