به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۳۰، ۱۳۹۹

همسر بهنام محجوبی: یکی می‌گوید وضعیت خوب است و یکی می‌گوید اصلا خوب نیست!

 افکار عمومی: گزارش یک «قتل» از پیش اعلام‌شده!

-افکار عمومی و کاربران در رسانه‌های اجتماعی از جمله توئیتر فارسی، به دلیل در اختیار قرار ندادن به‌موقع خدمات پزشکی لازم و کافی، شکنجه روحی و روانی، بی‌توجهی به اسناد پزشکی زندانی و تهدیدات کلامی مسئولان زندان برای فرستادن بهنام محجوبی به کام مرگ، قوه‌ قضاییه را مسئول مرگ و «قاتل» وی می‌دانند که اکنون سعی می‌کند با جوّسازی و خبرهای دروغین، شانه خود را از زیر بار هر مسئولیتی خالی کند.

-به نوشته‌ی مصطفی دانشجو وکیل دادگستری در توئیتر، «با هماهنگی مقامات قضایی و دادسرای امنیت تهران، ملاقات همسر و مادر بهنام محجوبی از روز گذشته برقرار و صبح امروز نیز اقدامات درمانی از سوی پزشکان مراقبت‌های آی سی یو در حال انجام است».

-افکار عمومی بر این باور است که سیدابراهیم رئیسی رئيس قوه‌ قضاییه در حالی برای باز کردن درهای زندان‌های رژیم به روی مدافعان حقوق بشر اعلام آمادگی کرده و آن را «رأفت» و «عدالت» قلمداد می‌کند که از همان ابتدای روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، دستگاه قضائی مبتنی بر شرع همواره به عنوان ماشین سرکوب و مرگ و نقض عدالت و انسانیت عمل کرده است.

به گفته‌ی نزدیکان بهنام محجوبی درویش گنابادی که بر اثر مسمومیت داروهای دریافتی از بهداری زندان اوین با کاهش علائم حیاتی در بیمارستان لقمان تهران بستری شده، از او صبح امروز برونوسکوپی ریه در بخش مراقبت‌های ویژه به عمل آمده است

بهنام محجوبی درویش گنابادی مبتلا به بیماری «پانیک اتک» (حمله عصبی ناشی از وحشت) روز یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه به دلیل «مسمومیت» پس از دریافت دارو از بهداری زندان اوین (که بعدا از سوی مقامات مسئول اعلام شد) به بیمارستان لقمان منتقل شده است، با گذشت ۴ روز همچنان به دستگاه تنفس وصل است و بدون آن قادر به نفس کشیدن نیست.

صالحه حسینی در ویدئویی درباره آخرین وضعیت جسمانی بهنام محجوبی همسرش گفته است که «بهنام الان در آی‌ سی‌ یو است. روز اول به ما گفتند که فوت شده ولی بعد مشخص شد که با دستگاه هنوز زنده است. دوباره آمدند و گفتند که ریه‌اش درگیر بوده نصفش پُر از ترشحات است و نصفی‌ کلا بسته شده. الان دارد با دستگاه نفس می‌کشد و کل بدنش ورم کرده. گفتند می‌خواهیم ساکشن ریه انجام بدهیم و انجام دادند. پرستار گفت که وضعیت خوب است اما بعد رئیس بیمارستان می‌گوید که اصلا حالش خوب نیست کلیه‌اش از کار افتاده و می‌خواهیم دیالیزش کنیم».

همسر بهنام محجوبی می‌پرسد: «چطور روز اول متوجه نشدید که بدنش ورم دارد و کلیه‌اش کار نمی‌کند؟ الان به این نتیجه رسیده‌اید که کلیه‌اش کار نمی‌کند؟ الان معده‌اش، کلیه‌اش و ریه‌اش خراب است.» صالحه حسینی همچنین با اشاره به اخبار متعددی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، تنها اخباری را معتبر خواند که توسط اکانت ابراهیم الله‌بخشی منتشر می‌شود. الله‌بخشی روز گذشته خبر کشته شدن بهنام محجوبی را منتشر کرده بود که بعدا تکذیب شد. وی بعدا خبر داد که پزشک معالج گفته است هر کاری از دست کادر درمان بر می‌آمده انجام شده و او به دستگاه وصل است و فقط یک معجزه می‌تواند وی را نجات دهد.

صالحه حسینی پیشتر در حساب توئیتری‌اش نوشته بود که مقام‌های زندان، بدون توجه به هشدارهای پزشک معالج، داروهای او را قطع کرده بودند و هر شب به بهنام محجوبی ۱۴ تا ۱۷ قرص خواب می‌داده‌اند تا اینکه نصف بدنش از کار افتاده است.

بنا بر گزارش‌های تأییدنشده، کادر درمان بیمارستان لقمان به خانواده روز گذشته اعلام کردند که بهنام محجوبی درگذشته و علائم حیاتی ندارد، اما «دستور داده‌اند تا سه روز دستگاه‌ها به صورت نمایشی به او وصل باشد».

ابراهیم ‌الله‌بخشی دوست بهنام محجوبی به نقل از پزشک معالج او در توئیتر نوشته بود، «… کادر بیمارستان همه تلاش‌اش را انجام داده و برگشتن بهنام فقط با معجزه امکان‌پذیر است.»

شامگاه دیروز مادران فرزندان کُشته‌شده به دست جمهوری اسلامی به محل بیمارستان لقمان رفتند تا از مادر و همسر بهنام محجوبی حمایت کنند. حضور این مادران در کنار هم بازتاب بسیار گسترده‌ای نزد افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی داشت. کاربران با بازنشر تصاویر مادرانی که فرزندانشان را حکومت در اعتراضات سراسری آبان‌ماه، زیر شکنجه و فشار‌های زندان به قتل رسانده، بار دیگر خواستار دادخواهی خون‌هایی شدند که رژیم ایران در طول ۴۲ سال از زن و مرد و پیر و جوان بر خاک ریخته است.

ممانعت از این دیدار که با توجه به گزارش‌ها از وضعیت بهنام محجوبی، می‌توانست آخرین دیدار خانواده با وی باشد، خشم و انزجار افکار عمومی را بطور گسترده به دنبال داشت و در نهایت مدیرعامل رسانه قوه ‌قضاییه در پیام توئیتری مدعی شد که منع ملاقات وجود نداشته و اگر منعی بوده، از سوی این نهاد نبوده است!

مادر بهنام محجوبی پس از دیدار با فرزندش در اتاق مراقبت‌های ویژه گفته که به او پابند بسته بودند.

مهدی کشت‌دار مدیرعامل رسانه قوه‌ قضاییه «میزان» که در سمت سخنگوی قوه‌ قضاییه هم ایفای نقش می‌کند، بر اثر خشم و انزجار افکار عمومی در توئیتر نوشت: «منعی برای ملاقات با بهنام محجوبی از سوی قوه‌قضاییه ایجاد نشده است. مادر بهنام محجوبی، ظهر امروز به ملاقات فرزند خود رفته و علیرغم پروتکل‌های بیمارستانی مبنی بر عدم ملاقات با بیماران بستری در ICU اما با مساعدت‌های صورت گرفته هم‌اکنون نیز امکان ملاقات مادر محجوبی با او فراهم است».

مدیرعامل «میزان» ادعا کرد: «بر همین اساس، ادعای عدم موافقت با ملاقات حضوری، افراد احتمالا بنابر ملاحظات پزشکی بیمارستان بوده و ارتباطی با موافقت یا عدم موافقت قضایی ندارد، چرا که مجوز قضایی برای افرادی که درخواست ملاقات داشته‌اند، صادر شده است».

کیهان لندن