به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، بهمن ۲۵، ۱۳۹۹

آتش سوزی 'گسترده' در گمرک اسلام قلعه؛

 خودروهای آتش‌نشانی ایران به هرات 'اعزام شدند

آتش‌سوزی "گسترده" در گمرک اسلام قلعه در مرز ایران رخ ‌داده است. ویدئوها و تصاویر منتشر شده از آتش سوزی، انفجارها و دامنه گسترده آتش سوزی و فرار مردم برای دور شدن از محل را نشان می‌دهد.

وحید قتالی، والی هرات در پیام ویدئویی از "خسارات بزرگ مالی" براثر آتش سوزی خبر داده و گفته که خودروهای آتش نشانی ایران به "نقطه صفر مرزی" رسیده اند.

او همچنین خواستار همکاری تاجران در حراست از اموال، دور کردن خودروها از محل و جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی شد.

گمرک اسلام قلعه-دوغارون نیز تعطیل شده است و به گفته برشنا، شرکت ملی برق افغانستان، برق وارداتی ایران از هرات نیز قطع شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت "چندین تانکر حامل مواد سوختی" آتش گرفته است. او افزود که هماهنگی با نیروهای ناتو مستقر در افغانستان انجام شده است.

او گفت که تاکنون تلفات انسانی گزارش نشده ولی خسارت مالی زیاد است.

مسئولان بهداشت در هرات گفته که تاکنون ۱۷ مجروح دچار سوختگی به مراکز درمانی هرات منتقل شده‌اند. وضعیت دو نفر آنان وخیم گزارش شده‌است.

مقام‌های هرات به بی‌بی‌سی گفتند که در تماس مداوم با مقام‌های ارشد ایرانی هستند و کمیته "بحران" در بالاترین سطح در استان خراسان ایران نیز تشکیل شده و وعده همکاری آتش نشانی "هوایی" داده‌اند.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

به گزارش خبرنگار محلی بی‌بی‌سی شماری زخمی با سوختگی‌های سطحی نیز به بیمارستان‌های محلی منتقل شده است. هنوز از تلفات دقیق احتمالی این حادثه اطلاعاتی در دست نیست.

مهرالله بلوچ، کمیسار نظامی در اسلام قلعه به بی‌بی‌‌سی گقت که "آتش سوزی جریان دارد و امکانات ما کم است، آتش سوزی بسیار گسترده تانکرهای سوخت است." او درخواست آتش نشانی از طریق "هوایی" کرده و گفت که از زمین "امکان مهار" آتش سوزی نیست.

مسئولان محلی هرات گفتند که از "اطفائیه کشور همسایه هم خواسته شده و تلاش می‌شود که از گسترش دامنه خسارات جلوگیری شود."

رسول موسوی، دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غرب وزارت امور خارجه ایران در توییتر نوشته که "هشدار! آتش در خانه همسایه، آتش در خانه ماست. آتش سوزی در حال گسترش در اسلام قلعه. باید با تمام توانی که داریم به کمک افغانستان برویم. هر کاری را که در حیطه مسئولیتم بوده، انجام دادم. اکنون منتظرم ببینم در عمل چه خواهد شد؟"

رد شدن از پست Twitter, 2

پایان پست Twitter, 2

محسن نجات، مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان رضوی به ایرنا گفته که "ده‌ها دستگاه خودروهای سبک و سنگین آتش‌نشانی با تجهیزات کامل اطفای حریق در دوغارون مستقر و فعال شدند."

نعمت الله الکوزی، مسئول بخش نظارت شورای انسجام خودروهای باربری در افغانستان به محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان گفت که "تانکر حامل گاز از ایران عازم افغانستان بوده و این تانکر نشتی داشته است".

به گفته او راننده وقتی وارد خاک افغانستان شده از مردم و مقام‌های افغان درخواست کمک کرده بود که تانکرش نشتی دارد ولی کسی به کمک او نرفته است.

اکبرخان شیرزاد، یک شاهد عینی نیز به بی‌بی‌سی گفت که ابتدا یک تانکر گاز آتش گرفته بود که بعد از انفجار این تانکر، سایر تانکرها نیز آتش گرفت.

به گفته او شدت آتش سوزی اکنون به حد غیر قابل مهار رسیده و اگر مهار نشود ممکن است که تمام زیربناهای گمرگ اسلام قلعه نابود شود. 

.
انفجار در اسلام قلعه
SOCIAL MEDIA

آقای الکوزی مدعی است که تانکر در خاک ایران نشتی داشته و مقامات ایرانی می‌خواستند که این تانکر از خاک ایران خارج و وارد افغانستان شود. به گفته او تانکر بعد از مدت کوتاهی منفجر شده و این فاجعه رخ‌ داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا از محل حادثه، این "انفجار تبعاتی برای تاسیسات مرزی و گمرکی ایران" نیز در پی داشته و با رسیدن آتش به داخل خاک ایران سبب "انفجار برخی از مخازن آب و گاز" شده است.به گفته ایرنا، یگان‌هایی از نیروی زمینی ارتش مستقر در نوار مرزی و نیروی انتظامی ایران جهت امدادرسانی و کنترل منطقه وارد عمل شده‌اند.

به گزارش ایرنا زمان وقوع آتش سوزی ساعت یک عصر بوده است.

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) نیز اعلام کرده است که حوالی ساعت ۱:۴۰ دقیقه پس از ظهر امروز به دلیل آتش سوزی در بندر اسلام قلعه و اتصالی خط انتقال ۱۳۲ کیلوولت برق وارداتی از ایران، جریان برق به این ‌ولایت قطع شده است.

به گزارش ایرنا، محسن نجات، مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان گفته که گروه‌های امداد، اورژانس، آتش‌نشانی و دیگر واحدهای مرتبط از شهرستان‌های معین تایباد در منطقه شرق خراسان رضوی برای کمک به دوغارون اعزام شده‌اند.به گفته این مقام ایرانی یک فروند بالگرد اورژانس ۱۱۵ نیز به سمت تایباد پرواز کرده است تا در حالت آماده‌باش قرار داشته و عملیات لازم را انجام دهد.

بی بی سی