به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اسفند ۰۲، ۱۳۹۹

قوه قضائیه یک زن مرده را دار زد

 
زهرا اسمعیلی 
یکی از وکلای زهرا اسمعیلی می‌گوید که موکلش در زندان رجایی‌شهر قبل از اجرای حکم اعدام دچار سکته قلبی شده بوده، با این وجود مقام‌های زندان او را دار زده‌اند. زهرا اسمعیلی، برای قتل همسرش علیرضا زمانی مجرم شناخته و به اعدام محکوم شده بود. گفته شده که آقای زمانی از ماموران وزارت اطلاعات ایران بود. خانم اسمعیلی روز چهارشنبه ۲۹ بهمن به همراه چند نفر دیگر اعدام شد.

امید مرادی، وکیل دادگستری می‌گوید زهرا اسمعیلی با دیدن اعدام چند مرد پیش از اجرای حکم سکته کرد.

آقای مرادی گفته در گواهی فوت خانم اسمعیلی "ایست قلبی" دلیل مرگ عنوان شده است.

او نوشته: "۱۶ نفر مرد را قبل از زهرا و جلوی چشمانش دار زدند. زهرا قبل از این که پای چوبه دار برود سکته کرد و قلبش ایستاد و مرد. با این وجود جسد بی جانش را دار زدند ... مادر مقتول شخصا زیر چارپایه زد تا حتی برای چند لحظه جنازه عروسش را بالای دار ببیند."

آقای مرادی گفته برخلاف گزارش‌های منتشرشده تعداد اعدامیان روز چهارشنبه زندان رجایی‌شهر ۱۷ نفر بوده، نه هفت نفر.

او گفته همسر زهرا اسمعیلی "از مدیران کل وزارت اطلاعات بود نه یک افسر ساده اداره آگاهی".

آقای مرادی با همرسانی عکسی خانوادگی از زهرا اسمعیلی درباره علیرضا زمانی، مقتول، نوشته: "خانواده زهرا همین یک قطعه عکس را از او دارند. همسر زهرا راضی نبود که هیچ عکسی از او در خانه والدینش باشد."

دو هفته پیش دیدارنیوز درباره این پرونده نوشت: "ظاهرا قتل توسط دختر مقتول و توسط اسلحه کمری پدر انجام شده است. تا زمانی که زهرا قتل را به گردن گرفت هر سه عضو خانواده در زندان به سر می‌بردند. از سال ۹۷ تا کنون تلاش‌های زیادی صورت گرفت که رضایت اولیا دم را بگیرند، ولی در نهایت مادر مقتول رضایت نداده است."

ایران پس از چین بالاترین شمار اعدام در جهان را دارد و قوه قضاییه ایران بارها از طرف سازمان ملل و فعالان حقوق بشر برای استفاده گسترده از مجازات اعدام و دیگر مجازات‌های خشن و همچنین فقدان دادرسی عادلانه محکوم شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران در سال ۱۳۶۷ در اعدام مخفیانه و ناگهانی هزاران زندانی سیاسی مسئولیت مستقیم داشت.

بی بی سی  فارسی