به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۰۸، ۱۳۹۹

حمله هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه

 جنگنده‌های آمریکایی چند مرکز واقع در یک نقطه کنترل مرزی عراق و سوریه را که مورد استفاده شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی بود، سحرگاه جمعه ۸ اسفند (۲۶ فوریه) بمباران کردند. گفته شده که گروه‌هایی چون کتاب حزب‌الله و کتائب سید‌الشهداء از این مسیر برای حمل و نقل سلاح و مهمات استفاده می‌کردند. پنتاگون این عملیات را واکنشی به  شلیک مداوم موشک به تأسیسات و مراکز آمریکایی دانسته است. به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌شدگان زیاد است و دست‌کم ۱۷ شبه‌نظامی در این عملیات کشته شده‌اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بدون ذکر جزییات اعلام کرد که عملیات به دستور جو بایدن و به دلیل حملات شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی به تاسیسات و پست‌های آمریکایی در مرزهای شرقی سوریه و عراق انجام گرفته‌اند. او اطلاعاتی در باره مجروحان یا کشته‌شدگان ارائه نکرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) شبکه‌ای از کنشگران سوری مخالف رژیم اسد است. به دلیل انسدادهای خبری موجود در سوریه داده‌های این تشکل به طور مستقل قابل ارزیابی نیست.

در روزها و هفته‌های گذشته مواضع آمریکا در عراق مورد حملات موشکی بوده‌اند. واشنگتن حشد شعبی (بسیج مردمی عراق) و زیرمجموعه‌های وابسته را مسئول چنین حملاتی می‌داند. 

در حمله موشکی  به فرودگاه اربیل که چندی پیش صورت گرفت، یک شهروند خارجی کشته و پنج غیرنظامی و یک سرباز آمریکایی زخمی شدند. مسئولیت این حمله را گروهی با نام "اولیاء الدم" برعهده گرفت. ایران هم هرگونه دخالت و مشارکت در حمله به فرودگاه اربیل را رد کرد. 

اواخر فوریه نیز پایگاه نظامی بلد که محل استقرار سربازان و پیمانکاران آمریکایی است، برای چندمین مرتبه هدف حمله سه راکت از نوع کاتیوشا قرار گرفت. 

این پایگاه در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد و جنوب استان صلاح‌الدین قرار دارد و پیش‌تر نیز مورد اصابت خمپاره یا موشک قرار گرفته بود.

دویچه وله فارسی