به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۳۰، ۱۳۹۹

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه به تهران سفر می‌کند

مذاکره وزرای خارجه کشورهای غربی درباره برجام

 رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
کمتر از یک هفته به اجرای قانون اتمی مصوبه مجلس ایران، نماینده ایران در وین روز چهارشنبه،‌ ۲۹ بهمن‌ماه، اعلام کرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه آینده به تهران سفر می‌کند. در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که وزرای خارجه کشورهای غربی، اعضای سابق و فعلی برجام، روز پنج‌شنبه قرار است در آستانه اجرای این قانون با یکدیگر به مذاکره بنشینند.

مجلس ایران در مصوبه‌ ۱۱ آذر امسال خود که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، دولت را ملزم کرد که اگر تا سوم اسفند، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج شوند و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

بر اساس پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای، «ان‌پی‌تی»، که ایران در چارچوب برجام اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس اجازه دارند هر زمان که لازم بدانند، سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.


حال کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در شهر وین، در حساب توییتری خود خبر داده است که رافائل گروسی قرار است در همین زمینه به تهران سفر کند.

آقای غریب‌آبادی در این پیام توییتری هدف از این سفر را «بحث‌های فنی درباره چگونگی ادامه همکاری» بین ایران و آژانس بین‌المللی عنوان کرد.

این مقام جمهوری اسلامی ساعتی پیشتر توضیح داده بود که از روز پنجم اسفندماه، اقدامات داوطلبانه ایران از قبیل «حضور درازمدت آژانس در ایران، اقدامات شفاف‌ساز در رابطه با کیک زرد، اقدامات شفاف‌ساز در رابطه با غنی‌سازی و دسترسی‌ها» در چارچوب برجام متوقف خواهد شد.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه فرانسه می‌گوید که وزرای خارجه آلمان،‌ بریتانیا و ایالات متحده به علاوه فرانسه قرار است روز پنج‌شنبه وضعیت تازه‌ای را که با اجرای قانون در ایران پدید خواهد آمد بررسی کنند.

این اخبار تنها ساعاتی پس از آن منتشر می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در یک سخنرانی خواستار اقدام عملی از سوی شرکای برجامی ایران شد و تاکید کرد که صرف حرف دیگر راه‌گشا نخواهد بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
بیشتر در این باره:
روحانی: بازرسان آژانس اخراج نمی‌شوند؛ خامنه‌ای:‌ حرف خوب زیاد شنیده‌ایم، عمل ملاک است
علی خامنه‌ای در سخنرانی خود با اشاره به مسئله برجام گفت که «حرف و وعده خوب زیاد شنیده‌ایم که ضد آن عمل شده است. این ‌بار فقط عمل ملاک است» و جمهوری اسلامی با حرف و وعده قانع نخواهد شد.

از زمان روی کار آمدن جو بایدن در کمتر از یک ماه گذشته، مقام‌های دولت جدید ایالات متحده بارها گفته‌اند که ابتدا ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود طبق برجام پایبند باشد و بعد آمریکا به برجام بازخواهد گشت.

رئیس ‌جمهوری آمریکا روز ۱۹ بهمن تاکید کرده بود ایالات متحده تحریم‌ها علیه ایران را لغو نمی‌کند، تا تهران به میز مذاکره برای احیای برجام برگردد.

در مقابل مقام‌های ایران تاکید دارند که گام اول را باید آمریکا بردارد، نکته‌ای که حسن روحانی روز چهارشنبه باز بر آن تاکید کرد و گفت که به ‌محض رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا، اختلافات تمام می‌شود.

رادیو فردا