به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۰۷، ۱۳۹۹

گزارش محرمانه آمریکا درباره نقش بن سلمان در قتل جمال خاشقجی منتشر می‌شود

دولت جدید آمریکا قرار است به‌زودی گزارش محرمانه و طبقه‌بندی شده سرویس‌های اطلاعاتی این کشور را درباره کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی منتشر کند که در آن بر نقش محوری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تاکید شده است. به گفته برخی منابع خبری و افراد نزدیک به پرونده احتمالا این گزارش روز پنجشنبه منتشر خواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که گزارش سرویس‌های اطلاعاتی را که قرار است منتشر شود و در اختیار کنگره قرار بگیرد، مشاهده کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا گزارش سرویس‌های اطلاعاتی از قتل جمال خاشقجی را خودتان شخصا خوانده‌اید، گفت: «بله، همینطور است. آنرا دارم.»

این گزارش در حالی منتشر خواهد شد که آقای بایدن پیش‌تر اعلام کرده بود که مسائل حقوق بشری نقش بسیار مهمی در روابط کشورش با جهان خواهد داشت.

کاخ سفید با تکیه بر همین رویکرد از انتشار قریب‌الوقوع گزارش محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی در خصوص قتل جمال خاشقجی خبر داده و تاکید کرده بود که آقای بایدن برغم توجه به نگرانی‌های امنیتی ریاض، در صدد بازنگری در نحوه ارتباط با حکومت عربستان است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در این خصوص تصریح کرده بود که رئیس جمهوری ایالات متحده قائل به ارتباط «همتا با همتا» است و ترجیح می‌دهد روابط با عربستان را از طریق تماس مستقیم با ملک سلمان بن عبدالعزیز پیش ببرد و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در این رویکرد تازه جایی نخواهد داشت.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران مطلب منتشر شده در پایگاه خبری آکسیوس آمریکا مبنی بر اینکه جو بایدن روز چهارشنبه، یک روز پیش از انتشار گزارش محرمانه قتل جمال خاشقجی با پادشاه عربستان گفتگو خواهد کرد را مورد تایید قرار نداد و تنها به این جمله اکتفا کرد که نخستین تماس رئیس جمهوری آمریکا با ملک سلمان به زودی برقرار خواهد شد.

جن ساکی حتی در خصوص زمان انتشار گزارش نیز به تاریخ دقیقی اشاره نکرد، این در حالیست که اغلب رسانه‌های آمریکا و برخی خبرگزاری‌های بین‌المللی اعلام کرده‌اند که این گزارش روز پنجشنبه ۲۵ فوریه منتشر خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «هر زمان پای نقض حقوق بشر و یا نبود آزادی بیان و محدودیت رسانه‌ها در عربستان به میان باشد، آقای بایدن به صراحت در این زمینه سخن خواهد گفت.» وی در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده «روابطی دیرین و طولانی با عربستان دارد و این مسئله را همواره در نظر خواهد داشت.»

به گفته جن ساکی، عربستان در منطقه «مورد حمله قرار گرفته» و ایالات متحده در خصوص نگرانی‌های امنیتی با این کشور همکاری خواهد کرد.

به نظر می‌رسد محتویات گزارش محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا این ظرفیت را داشته باشد تا رهبران عربستان به خصوص محمد بن سلمان را تحت فشارهای تازه جامعه بین‌المللی قرار دهد.

 یورونیوز فارسی