به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۲۰، ۱۴۰۰

پزشک درمانگر الکسی ناوالنی در روسیه ناپدید شد

دکتر موراخووسکی، سرپرست تیم پزشکی ناوالنی در روسیه 
 پلیس روسیه اعلام کرد پزشکی که الکسی ناوالنی، منتقد برجستهٔ کرملین را سال گذشته پس از مسموم‌شدن در روسیه مدتی تحت نظر قرار داد و معالجه کرد، از چند روز پیش ناپدید شده است. پلیس منطقهٔ اُمسک سیبری اعلام کرد دکتر الکساندر موراخووسکی روز جمعه پس از آن‌که شکارگاهی محلی را با یک وسیلهٔ طبیعت‌گردی ترک کرده ناپدید شده است. طبق اعلام پلیس، جستجو با برای یافتن وی به کمک پهپاد و هلیکوپتر و شماری از داوطلبان ادامه دارد.

دکتر موراخووسکی سرپرست تیم پزشکانی بود که تابستان گذشته الکسی ناوالنی را بلافاصله پس از مسمومیت وی در جریان سفر با یکی از هواپیماهای خطوط هوایی روسیه تحت نظر گرفتند. آقای موراخووسکی سپس به سمت ریاست کل ادارهٔ بهداشت ناحیه اُمسک منسوب شد.

الکسی ناوالنی کمی بعد در نتیجه فشارهای بین‌المللی برای ادامه درمان به آلمان منتقل شد و نتایج آزمایش سه کشور اروپایی نشان داد که وی با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده است.

سرگئی ماکسیمیشین، متخصص بیهوشی این تیم پزشکی نیز در ماه فوریه سال جاری به‌طرزی ناگهانی در ۵۵ سالگی درگذشت. وی مسئول بیهوش کردن آقای ناوالنی پیش از انتقال وی به آلمان بود.

منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین در ماه فوریه پس از بهبودی به کشور خود بازگشت اما بلافاصله زندانی شد. مقامات کرملین پیوسته هرگونه تلاش برای از میان برداشتن وی را انکار کرده‌اند.

 یورونیوز فارسی