به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۲۵، ۱۴۰۰

درگیری‌های خشونت‌بار در کرانه باختری؛

 جنگنده‌های اسرائیلی شبانه غزه را بمباران کردند
ارتش اسرائیل از بروز درگیری‌های خشونت‌بار در کرانه باختری رود اردن خبر داد و اعلام کرد جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور در شامگاه جمعه و نخستین ساعات بامداد شنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) اهدافی در مرکز غزه را بمباران کردند.

این عملیات در پایان یک روز خونین در نبرد اخیر اسرائیل با حماس در غزه و نیز خشونت‌های داخلی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن در روز جمعه انجام شد.

اوایل روز شنبه ارتش اسرائیل اعلام کرد که در جریان حملات شبانه خود به یک «مقر عملیاتی» حماس در حوالی مرکز شهر غزه یورش برده و علاوه بر آن در همان عملیات به مراکزی که آن را «سایت‌های زیرزمینی پرتاب موشک» خوانده نیز حمله کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین در توییتر نوشته که در این عملیات شبانه به «یک مرکز اطلاعات نظامی»، «چند سایت پرتاب موشک زمین به زمین» و نیز به محل استقرار «دو جوخه تروریستی» حمله کرده است.

جنگ اخیر میان اسرائیل و فلسطینی‌های گروه حماس که از دوشنبه پیش آغاز شده، به لحاظ گستردگی، شدت و میزان تلفات از سال ۲۰۱۴ تاکنون پیشینه نداشته است.

طبق گفته مقامات فلسطینی، شمار کشته‌شدگان حملات هوایی فلسطینیان در غزه از روز دوشنبه تاکنون به ۱۲۶ نفر از جمله ۳۱ کودک افزایش یافته و تعداد زخمی‌ها نیز به ۹۵۰ نفر رسیده است.

از آغاز جنگ جاری در روز دوشنبه تاکنون بیش از دو هزار موشک به خاک اسرائیل پرتاب شده که منجر به کشته شدن ۹ نفر از جمله یک کودک و یک سرباز شده است. بیش از ۵۶۰ نفر نیز در این حملات در اسرائیل زخمی شده‌اند. ارتش اسرائیل می‌گوید سامانه دفاع ضدموشکی این کشور موسوم به گنبد آهنین تاکنون حدود ۹۰ درصد از این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

به رغم درخواست‌های بین‌‌المللی برای پرهیز از تنش بیشتر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هشدار داده است که ارتش وی به جنبش «تروریستی» حماس که کنترل سرزمین‌های فلسطینی در باریکه غزه را فلسطین در دست دارد، «شکست جدی» وارد خواهد کرد. وی گفته است: «آنها بهای سنگینی داده‌اند و باز هم خواهند داد. ماجرا هنوز تمام نشده است.»

از هولوکاست تا غزه؛ اروپای «واحد» و بحران بی‌پایان اسرائیل و فلسطین
در نبرد جاری، اسرائیل تاکنون در مجموع حدود ۸۰۰ هدف را در سرزمین‌های فلسطینی هدف قرار داده است. از جمله این اهداف مکان‌های استقرار «جوخه‌های تروریستی» مسئول شلیک موشک و نیز شبکه تونل‌های زیرزمینی است که به اعضا و رهبران حماس امکان جابجایی می‌دهد.

دود عظیم قارچ مانند به وجود آمده بر اثر هر یک از انفجارها در غزه از کیلومترها آن طرف‌تر قابل مشاهده است. بر اثر این حملات در باریکه غزه که حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد، چندین خانه مسکونی و برج به کلی ویران شده است.

خشونت در کرانه باختری
در روزهای اخیر در کرانه باختری، از رام‌الله تا الخلیل و در کل سرزمین‌های اشغال شده به دست اسرائیل از ۱۹۶۷، فلسطینیان با پرتاب سنگ، کوکتل مولوتف و سایر مواد منفجره به سوی پلیس، اعتراض خود را به حملات اسرائیل به غزه نشان دادند. نیروهای اسرائیلی نیز در پاسخ به تظاهرکنندگان فلسطینی گلوله‌های لاستیکی و در برخی موارد گلوله‌های واقعی به سوی آنها شلیک کردند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد یک فلسطینی که روز جمعه در شمال رام‌الله تلاش کرده بود با چاقو به یک سرباز اسرائیلی حمله کند، به ضرب گلوله کشته شد. همچنین ارتش اسرائیل پس از این رویداد در اوایل روز شنبه نیز از یک مورد دیگر حمله با چاقو در جریان شورش و درگیری شدید در نابلس خبر داد.

تنش‌های بیشتری در طول شب گذشته در نیز محله شعفاط در شرق بیت‌المقدس گزارش شده است. در این محله معترضان جوان فلسطینی که صورت خود را با ماسک یا چفیه پوشانده بودند، در خیابان لاستیک آتش زدند و پلیس نیز با گاز اشک‌آور با اعتراض آنها برخورد کرد.

خشونت در اسرائیل در جبهه دیگری نیز جریان دارد و آن درگیری میان شهروندان یهودی و اقلیت مسلمان است. این درگیری‌ها از روز سه شنبه با تبادل تیراندازی بین مسلمانان و یهودیان در چندین شهر اسرائیل آغاز شد. تقریباً هزار نیروی پلیس کمکی برای مقابله با این آشوب‌ها فراخوانده شدند و بیش از ۵۲ نفر اعم از یهودی و عرب در درگیری‌های روز جمعه بازداشت شدند. تاکنون در مجموع ۴۵۰ نفر در این آشوب‌ها بازداشت شده‌اند.

شامگاه جمعه در شهر لاد که هم مسلمان‌نشین و هم یهودی‌نشین است، برای چهارمین شب متوالی ممنوعیت رفت و آمد اعلام شد. نتانیاهو با اعلام اعزام نیروهای جدید پلیس گفت «آشوبگران عرب اسرائیلی» اقلیت قابل توجهی هستند که روابط ایجاد شده بین یهودیان و اعراب را از بین می‌برند.

 یورونیوز فارسی