به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، خرداد ۰۹، ۱۴۰۰

بله، خفاش ما را گاز گرفت: اعتراف دانشمندان آزمایشگاه ووهان

 یکی از محقق‌ها می‌گوید که خفاش از روی دستکش دست او را گاز گرفت و این گزیدن شبیه «آمپول زدن» بود
ایندیپندنت فارسی - شبکه خبری تایوانی «نیوز فرست» فیلمی قدیمی را پخش کرده که در آن دانشمندان در آزمایشگاهی در چین که منبع احتمالی همه‌گیری ویروس کرونا شناخته می‌شود، بدون دستکش و لباس‌های مخصوص حفاظتی در حال کار و نمونه‌برداری از خفاش‌ها دیده می‌شوند.

این فیلم که در شبکه تلویزیون دولتی تایوان پخش شده، حاکی است ‌که پژوهشگران موسسه ویروس‌شناسی ووهان بدون دستکش، ماسک و دیگر ابزار حفاظت شخصی مشغول کار با خفاش‌ها و جمع‌آوری مدفوع آنان هستند.

در جایی از فیلم، یکی از محققان می‌گوید که خفاش از روی دستکش دست او را گاز گرفته و این گازگرفتگی شبیه «آمپول زدن» بوده است. سپس در فیلم دیده می‌شود که دست او به شدت ورم می‌کند. دانشمندان همچنین اعتراف می‌کنند که در جریان انجام تحقیق‌ها و نمونه‌برداری میدانی، در معرض پاشیدن خون خفاش‌ها بوده‌اند.


روی تصاویر ویدئویی و در حالی که یک داشمند بدون دستکش نمونه‌های خون و مدفوع خفاش را جمع‌آوری می‌کند، گزارشگر درباره خطر جراحت هشدار می‌دهد و می‌گوید که تیم تحقیق قبل از نمونه‌برداری واکسن هاری تزریق کرده‌اند.


با این حال شی ژنگلی، مدیر آزمایشگاه ووهان، قبل از آن‌که آزمایشگاه تحت مدیریتش به کانون تمرکز همه‌گیری جهانی تبدیل شود، در مقاله‌ای که اکنون حذف شده، نگرانی‌ها را بی‌مورد دانست و ادعا کرد که کار آنقدرها که فکر می‌کنند «خطرناک نیست» و «خطر عفونت مستقیم انسان بسیار اندک است». همه‌گیری ویروس کرونا در جهان تاکنون بیش از سه‌‌ونیم میلیون نفر را در سراسر جهان کشته است.

این ویدئو نخستین‌بار در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۷ در چین به نمایش در آمد و هدف از آن به نمایش گذاشتن کار آزمایشگاه تحقیقاتی چین و همچنین تقدیر از مدیر آن بود.

ویدئوی فوق اکنون که رهبران جهان درباره احتمال منشا آزمایشگاهی ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده و جو بایدن نهادهای اطلاعاتی آمریکا را مامور انجام تحقیق ۹۰ روزه کرده، دوباره مطرح شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و دولتش همواره درباره احتمال این‌که تحقیق‌های آزمایشگاهی درباره خفاش در ووهان، کانون همه‌گیری باشد مردد بودند.

گویا نیوز