به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اردیبهشت ۳۱، ۱۴۰۰

آتش‌بس میان اسرائیل و حماس به اجرا در آمد

 آتش بس میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس به اجرا درآمده است. این آتش بس که در ساعات نخست روز جمعه شروع شد به ۱۱ روز درگیری میان دو طرف که بیش از ۲۴۰ کشته - عمدتا در غزه - به جا گذاشت پایان می دهد. با اجرای آتش بس فلسطینی ها به خیابان ها ریختند تا آن را جشن بگیرند. اسرائیل و حماس هر دو مدعی پیروزی شده اند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت که آتش بس "فرصتی واقعی" برای پیشرفت ایجاد کرده است.

اسرائیل روز پنجشنبه بیش از ۱۰۰ حمله علیه تاسیسات زیربنایی حماس در شمال غزه انجام داد. حماس هم با شلیک راکت به آن پاسخ داد.

نبردها روز ۱۰ مه در پی چند هفته تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها در بخش اشغال بیت المقدس شرقی که به زد و خورد در یک مکان مقدس برای مسلمانان و یهودیان انجامید شروع شد.

حماس بعد از هشدار به اسرائیل برای عقب نشینی از این مکان شروع به شلیک راکت کرد که حملات تلافی جویانه اسرائیل را به دنبال داشت.

اعلام توافق آتش‌بس

ساعاتی پیشتر دولت اسرائیل با صدور بیانیه‌ای تصمیم خود مبنی بر آتش بس در غزه را اعلام کرده بود.

کابینه امنیتی اسرائیل - متشکل از بلندپایه‌ترین مقامات نظامی و اطلاعاتی دولت بنیامین نتانیاهو - پس از برگزاری یک جلسه شبانه اعلام کرد که طرح آتش بس پیشنهادی مصر «به طور متقابل و بدون قید و شرط خواهد بود.»

در بیانیه دولت اسرائیل آمده است: «کابینه امنیت سیاسی به اتفاق آرا و توصیه همه مقامات امنیتی - رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس شین بت [آژانس امنیت داخلی]، رئیس موساد [اطلاعات خارجی] و رئیس شورای امنیت ملی - ابتکار مصر برای آتش بس بی‌قید و شرط دو جانبه را پذیرفت - [آتش بسی] که در موعد بعدی اعمال خواهد شد.»

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در کاخ سفید از تصمیم اسرائیل برای آتش بس تمجید کرد. او گفت که آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر گروه های تروریستی حمایت می کند.

آقای بایدن گفت که دولت او کمک خواهد کرد که سیستم ضدموشکی "گنبد آهنین" اسرائیل همچنان در آینده به خوبی کار کند.

بیانیه دولت اسرائیل می گوید که دستاوردهای نظامی اسرائیل در درگیری نظامی با حماس و گروه‌های فلسطینی «بی سابقه» بوده است. مقامات اسرائیلی همچنین تاکید کردند که «واقعیت موجود در میدان ادامه کارزار را تعیین خواهد کرد.»

از طرف دیگر، یک مقام گروه حماس گفت که این آتش بس یک «پیروزی» برای مردم فلسطین و «شکست» برای بنیامین نتانیاهوست.

علی برکه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که شبه نظامیان حماس تا زمانی که جزییات توافق نهایی نشود در آمادگی نظامی کامل بسر خواهند برد.

پیشتر هم زمان با اعلام خبر توافق آتش بس، صدای آژیر خطر پرتاب راکت در نواحی جنوب اسرائیل در نزدیکی نوار غزه شنیده شد. رسانه‌های فلسطینی نیز از حملات هوایی تازه اسرائیل به غزه خبر دادند.

به گفته مقامات وزارت بهداشت دولت حماس در غزه، در ۱۱ روز اخیر حداقل ۲۳۰ فلسطینی از جمله ۶۵ کودک و ۳۹ زن در حملات هوایی اسرائیل کشته شدند.

حماس و گروه جهاد اسلامی تعداد کشته های خود را ۲۰ نفر اعلام کرده اند. این در حالیست که اسرائیل شمار تلفات این دو گروه‌ را حداقل ۱۳۰ نفر می داند.

اسرائیل همچنین می گوید حملات راکتی فلسطینی‌ها حداقل ۱۲ کشته در این کشور برجای گذاشته است.

درخواست سازمان ملل
علاوه بر مصر، قطر و سازمان ملل متحد نیز در مذاکرات روزهای اخیر برای پایان دادن به درگیری خونین بین اسرائیل و حماس نقش داشتند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه از طرفین درگیر خواست که فورا جنگ را متوقف کنند.

آقای گوترش در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد که با هدف بحث و بررسی درباره بحران جاری در غزه تشکیل شد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان پنجشنبه به اسرائیل سفر کرد. آلمان خواهان آتش‌بس فوری در منطقه است.

پیش تر گفته شده یک مقام بلندپایه حماس به طور تلویحی گفته که به احتمال قوی در دو روز آینده، آتش بس در منطقه برقرار خواهد شد.

راکت پرانی‌های شبه نظامیان فلسطینی هم به مناطق اسرائیل ادامه داشت، هر چند که تعداد آن کمتر از اوایل درگیری‌ها بود.

موسی ابومرزوق، از اعضای ارشد حماس به شبکه المیادین لبنان گفت که انتظار دارد توافق بر سر آتش بس تا "فردا (جمعه ۲۱ مه/ ۳۰ اردیبهشت)" بدست آید.

تلویزیون الجزیره هم گزارش داد اکه تور ونسلند، نماینده سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه در قطر با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، دیدار و گفتگو کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز گذشته گفت که عملیات نظامی به رغم درخواست جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مورد کاستن از تنش‌ها، ادامه خواهد داشت.

دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از زمان آغاز درگیری‌ها بر "حق دفاع" اسرائیل تاکید کرده است اما کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که آقای بایدن در یک تماس تلفنی به بنیامین نتانیاهو به او گفت "انتظار دارد" در مسیر توافق بر سر آتش‌بس، در عملیات نظامی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی کاهش چشمگیری مشاهده کند .

بی بی سی  فارسی