به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مرداد ۰۷، ۱۳۹۱

«خاطره‌انگیزترین نمایش تاریخ المپیک»
شهردار لندن گفته بود که مراسم افتتاحیه‌ی المپیک لندن خاطره‌انگیزترین مراسم خواهد بود. مراسمی جذاب به کارگردانی دنی بویل و هزینه‌ا‌ی معادل ۳۴ میلیون یورو. تا ۱۲ اوت ۱۰ هزار ورزشکار در لندن به رقابت می‌پردازند.
از صبح روز جمعه (۲۷ ژوئیه / ۶ مرداد) چرخش آتش المپیک در لندن تب به جان این شهر انداخته بود. در پایتتخت بریتانیا، المپیک داغ‌ترین موضوع روز شهروندان پایتخت بریتانیا بود و افزایش چشمگیر میهمانان در خیابان‌ها و میدان‌ها جلوه‌ی خاصی به شهر بخشیده بود. به قول یکی از خبرنگاران آلمانی، «از آسفالت خیابان‌ها هم هیجان نشت می‌کند».
در طول روز برنامه‌های زیادی در لندن برگزار شد که مهم‌ترین آنها به صدادرآوردن زنگ‌ها و استقبال از میهمانان ویژه توسط ملکه الیزابت بودند. صبح این روز در سراسر بریتانیا زنگ‌ها و ناقوس‌ها به صدا درآمدند. از جمله زنگ ساعت بیگ بن برای خوش‌آمد گویی به میهمانان و ورزشکاران المپیک، ۴۰ مرتبه نواخته شد. ساعت معروف بیگ بن که در ضلع شمال شرقی ساختمان پارلمان بریتانیا و در کنار رود تیمز قرار دارد، معمولا راس هر ساعت به صدا در می‌آید.
ملکه الیزابت عصر جمعه در کاخ باکینگهام میزبان ۸۰ تن از رهبران کشورهای حاضر در رقابت‌های المپیک، از جمله یوآخیم گاوک، رئیس جمهور آلمان بود. به الکساندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس به دلیل نقض حقوق بشر اجازه‌ی شرکت در این مراسم داده نشد. میهمانان سپس راهی محل مراسم افتتاحیه شدند.

"جزایر شگفتی"
ملکه بریتانیا در نقش زن همراه جیمز باند در محل مراسم گشایش المپیک حضور یافت.
درهای استادیوم المپیک در شرق لندن، محل برگزاری مراسم افتتاحیه، از ساعت چهار بعدازظهر به وقت لندن باز شد و نزدیک به ۸۰ هزار تماشاچی به مرور وارد استادیوم شدند.
راس ساعت ۹ به وقت لندن با نواخته شدن بزرگترین ناقوس اروپا که ۲۳ تن وزن دارد و در استادیوم نصب شده بود، مراسم آغااز شد. ناقوس را بردلی ویگینس (Bradley Wiggins)، قهرمان دوچرخه سوار‌ی به صدا درآورد.
پس از آن، مراسم افتتاحیه که عنوان "جزایر شگفتی" را یدک می‌کشید، آغاز شد. کارگردان هنری این مراسم، دنی بویل، کارگردان فیلم‌های "ترن اسپوتینگ" و "میلیونر زاغه‌نشین" بود که در زمین چمن استادیوم المپیک، تاریخ بریتانیا را به نمایش گذاشت.
تماشاچیان شاهد بودند که این کشور چگونه از یک کشور سرسبز وابسته به کشاورزی به یک کشور بزرگ صنعتی تبدیل شد، کشوری که بر اساس نمایش بویل، استاندارد زندگی در آن بالا رفته اما همزمان شهروندان آن فقط به کار در کارخانه‌ها مشغولند، زنان آن برای برابری مبارزه می‌کنند و همگان در آلودگی محیط زیست نقش دارند.
بویل موفق شد با بازیگرانی که در راس آنها کنت برانا، بازیگر نامدار بریتانیایی حضور داشت، با ایجاد صحنه‌های عظیم و با انتخاب آهنگ‌های متناسب با مقاطع و اتفاقات تاریخی بریتانیا، نمایشی بی‌نظیر را اجرا کند.
در اجرای این نمایش ۱۵ هزار بازیگر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای، خواننده‌ی کُر، نوازنده، رقصنده و دست‌اندرکاران پشت صحنه، و نیز ۱۵۰ حیوان اهلی شرکت داشتند.
بویل پیشتر گفته بود، تماشاچیان تا سالیان دراز این صحنه‌ها و آهنگ‌ها را به یاد خواهند داشت.

جیمز باند در المپیک
پس از اجرای بخش نخست نمایش بویل، فیلمی نمایش داده شد که در آن دانیل کریگ، بازیگر نقش جیمز باند به دیدار مکله الیزابت می‌رود، و بدون تشریفات خاصی ملکه را با هلی کوپتر به استادیوم المپیک می‌برد. از آنجایی که استادیوم محل مناسبی برای فرود هلی کوپتر نیست، ملکه و جیمز باند از هلی کوپتر با چتر نجات به پایین می‌پرند.
در پایان این فیلم ملکه به همراه همسرش فیلیپ وارد جایگاه اختصاصی شدند و مورد تشویق تماشاچیان قرار گرفته‌اند.

کودکان و ادبیات کودکان
آغاز بخش دوم نمایش بویل به کودکان اختصاص داشت. او در این بخش، گش (GOSH)، بیمارستان معروف کودکان را در مرکز توجه قرار داده بود و از این طریق از کودکان بیمار بریتانیایی و پرستاران آنها یاد کرد.
در این بخش همچنین جی کی رولینگ، نویسنده‌ی هاری پاتر، چند جمله از کتاب پیتر پن خواند و راون اتکینز، بازیگر نقش "میستر بین" هنرنمایی کرد و آثار به‌یاد ماندنی گروه‌های پاپ و راک بریتانیایی پخش شدند.
کارگردان نامی بریتانیایی برای هنرنمایی در این شب ۳۴ میلیون یورو هزینه کرده است. این مراسم دست کم یک میلیارد ببنیده‌ی تلویزیونی داشت.

آغاز رقابت‌ها
دنی بویل، برنده اسکار، کارگردان هنری مراسم افتتاحیه بود.
پس از بخش دوم نمایش بویل، رژه‌ی ورزشکاران آغاز شد. نخستین گروه یونانی‌ها بودند و دومین گروه افغانستان، که با شش ورزشکار شرکت دارد.
از ایران ۵۲ ورزشکار شرکت دارند که پرچمدار آنها مشت‌زن فوق سنگین علی مظاهری بود. مظاهری برنده‌ی مدال طلای مسابقات آسیایی دوحه در سال ۲۰۰۶ و قهرمان بوکس آسیا در سال ۲۰۰۷ است. او در المپیک پکن هم حضور داشت، ولی پس از شکست در برابر راخیم چاخکیف، مشت‌زن روس، از مسابقات حذف شد.
آلمان نزدیک به ۴۰۰ ورزشکار روانه‌ی لندن کرده است.
تا روز ۱۲ اوت بیش از ده هزار ورزشکار از ۲۰۴ کشور به رقابت می‌پردازند.

منبع: دویچه وله