به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۱

تجمع در نیشابور در اعتراض به گرانی و کمبود مرغ
دادستان نیشابور "شان نیشابوریان بیشتر از این است که برای یک یا دو عدد تخم مرغ در خیابان ها شعار بدهند." 
برخی از گزارش ها حاکی از حضور نیروهای پلیس و گارد ضد شورش در نزدیکی محل تجمع مردم نیشابور بوده اما تجمع بدون درگیری و دخالت پلیس پایان یافته است.
بر اساس گزارش های رسمی از پایگاه اطلاع رسانی ستاد نماز جمعه نیشابور، معاون فرماندار، دادستان و فرمانده نیروی انتظامی در محل حضور یافته اند و دادستان این شهر به تجمع مردم اعتراض کرده است.
دادستان نیشابور گفته "شان نیشابوریان بیشتر از این است که برای یک یا دو عدد تخم مرغ در خیابان ها شعار بدهند."
این مقام قضایی نیشابور تجمع اعتراضی را "غائله" خوانده و گفته "آقایان و خانم هایی که از گوشه و کنار آمدند و به این غائله پیوستند و شعارها و حرف هایی را زدند همه این ها ثبت شده است و شناسایی شده است . . . خدا نکند روزی برسد که در شعار و عمل بخواهید حرکاتی را انجام دهید که در مقابل نظام و مسئولین عالی نظام قرار بگیرد."
حسین اسداللهی، معاون فرماندار نیشابور هم علت کمبود عرضه و گرانی مرغ را "کشتار نشدن مرغ" در شب پیش از تجمع خوانده و گفته که عده ای مرغ با قیمت دولتی را می خرند و با قیمت بالاتری می فروشند.
این مقام محلی نیشابور وعده داده که به زودی مرغ با قیمت دولتی در شهر توزیع خواهد شد.
معاون فرماندار نیشابور از مردم این شهر عذرخواهی کرده و از آنها خواسته تا فرصت دهند "طی چند روز آینده شرایط بازار سامان" پیدا کند.
طی روزهای اخیر کمبود عرضه مرغ و افزایش قیمت پی در پی آن به یکی از موضوعات اصلی شهروندان ایرانی بدل شده است.
گوشت مرغ یکی از اقلام اساسی تامین پروتئین در ایران محسوب می شود. قیمت این کالا در هفته های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.
دولت اخیرا اقدام به توزیع مرغ با قیمت دولتی کرده که این عمل باعث ایجاد صف‌های طولانی در برابر فروشگاه های عرضه کننده مرغ دولتی شده است.
کاهش تولید مرغ در داخل ایران، افزایش قیمت و کمبود خوراک طیور و محدودیت واردات مرغ به ایران از عوامل گرانی مرغ در هفته های گذشته در ایران شناخته می شود.
پیشتر علی لاریجانی رئیس مجلس ایران "نبود مدیریت صحیح" را موجب گرانی ها دانسته اما گروه هایی از شهروندان هم می گویند که تحریم های پی در پی اروپا و آمریکا علیه ایران به گرانی‌ها دامن زده است.

منبع: بی بی سی فارسی