به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اردیبهشت ۰۱، ۱۳۹۵

دیوان عالی آمریکا برای پرداخت غرامت از دارایی‌های بلوکه شده ایران به خانواده‌های آمریکایی حکم داد

به گزارش رویترز، دیوان عالی فدرال آمریکا روز چهارشنبه، ۱ اردیبهشت، حکم داد حدود ۲ میلیارد دلار از دارائی‌های بلوکه شده ایران به عنوان غرامت به خانواده‌های قربانیان بمب گذاری‌های سال ۱۹۸۳ بیروت و سایر حمله هائی که ایران در آن‌ها مسئول شناخته شده است داده شود.
دیوان عالی آمریکا اعلام کرد حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی که در بمب گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملات ادعایی منسوب به ایران کشته شدند، پرداخت شود.
حکم این دادگاه که با 6 رای موافق در برابر 2 رای مخالف صادر شد شکستی برای بانک مرکزی ایران بود.
دیوان عالی آمریکا در حکم خود اعلام کرد کنگره آمریکا با تصویب قانونی در سال 2012 که می گوید از دارایی های بلوکه شده ایران باید برای پرداخت 2.65 میلیارد دلار به خانواده های قربانیان آمریکایی استفاده شود، اختیارات دادگاههای آمریکا را غصب نکرده است.
دادگاه فدرال آمریکا در سال 2007 حکم داده بود که چنین مبلغی باید به این خانواده ها پرداخت شود.
بانک مرکزی ایران از طریق دادگاه استیناف دوم آمریکا در نیویورک با حکمی که در سال 2014 صادر شده بود مخالفت کرده بود. در این حکم اعلام شده بود پولی که در حساب امانی سیتی بنک در نیویورک نگهداری می شود، باید به شاکیان آمریکایی واگذار شود.
شاکیان پرونده، دولت جمهوری اسلامی را متهم کرده بودند که مواد و حمایت لازم را در اختیار حزب اله لبنان گذاشته و این گروه با انفجار مقر تفنگداران دریائی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ موجب مرگ ۲۴۱ نظامی آمریکائی شده است.

تهران همچنین به بمب گذاری برجهای خُبَر در عربستان متهم شده است که موجب قتل ۱۹ تفنگدار دریائی آمریکا شد.