به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۰۴، ۱۳۹۵

نیویورک تایمز: اروپاییها، آمریکا را مانع اجرای برجام می دانند


نیویورک تایمز نوشت، سیاست های ضد ایرانی کاخ سفید موجب افزایش سرخوردگی سیاستمداران، دیپلمات ها و تاجران اروپایی شده است.
به گزارش خبرگزاریایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای به قلم توماس اردبرینگ نوشت: اروپایی ها از این که مقررات آمریکا آنها را از داد و ستد با ایران بازداشته است، ناراحت هستند و سه ماه بعد از لغو بسیاری از تحریم ها، سرخوردگی سیاستمداران ، دیپلمات ها و تاجران اروپایی به این علت که نمی توانند دهها قرارداد در حوزه های نفت،‌ هوانوردی و ساخت و ساز خود با ایران را نهایی کنند، افزایش یافته است.
مقاله نویس نیویورک تایمز در ادامه افزود: با نهایی شدن توافق هسته ای ایران و باز شدن بازارهای این کشور، تاجران اروپایی انتظار یک ثروت باد آورده را داشتند اما سه ماه بعد از لغو بسیاری از تحریم ها، سرخوردگی سیاستمداران ، دیپلمات ها و تاجران اروپایی به این علت که نمی توانند دهها قرارداد در حوزه های نفت،‌ هوانوردی و ساخت و ساز خود با ایران را نهایی کنند، افزایش یافته است.
اروپایی ها می گویند ، مانع اصلی در این مسیر، متحد آنها یعنی آمریکا عامل اصلی پشت توافق تاریخی هسته ای است.
بانک های اروپایی که نگران تحریم های جدید واشنگتن ضد ایران به علت برنامه موشکی و اتهامات مربوط به حمایت این کشور از تروریسم هستند، از پشتیبانی مالی این قراردادها خودداری می کنند.
ماریت ساکی رئیس هیات پارلمان اروپا در روابط با آمریکا گفت: اروپا گروگان سیاست آمریکاست. ما با هم توافق را به نتیجه رساندیم اما حالا آمریکا مانع اجرای آن می شود.
شرکت های نفتی اروپا تا وقتی وزارت خزانه داری آمریکا مجوز استفاده از دلار را در خرید و فروش های نفت ایران صادر نکند، هیچ قراردادی امضاء نمی کنند.
فدریکا موگرینی مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته در سفر به تهران تلاش کرد این موانع را رفع کند اما بانک های اروپایی مجبورند مقررات آمریکا را رعایت کنند.
موگرینی به خبرگزاری تسنیم گفت: ما در گذشته شریک اول اقتصادی ایران بودیم و حالا نیز می خواهیم بازگردیم.

با وجود این مشکلات، اروپایی ها مصمم هستند راه را برای روابط تجاری با ایران باز کنند.

خبرگزاری ایسنا