به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۲۸، ۱۳۹۵

چرا روحانی و ظریف در نشست اختتامیه اجلاس استانبول شرکت نکردند؟

 محکومیت ایران به حمایت از تروریسم در بیانیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی
ساعاتی بعد از پایان رسمی اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در ترکیه بیانیه پایانی این اجلاس منتشر شده است که در بندهایی از آن ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

بی بی سی - این بیانیه "تهاجم" به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد را محکوم و "اظهارات تحریک‌آمیز" ایران در واکنش به اعدام‌ها در عربستان را رد کرده و آن را "دخالت آشکار" در امور داخلی عربستان دانسته است.

در بند دیگری از بیانیه سازمان همکاری اسلامی "دخالت ایران در امور داخلی کشورهای منطقه و کشورهای عضو سازمان مانند بحرین، یمن، سوریه و سومالی و ادامه حمایت [ایران] از تروریسم" تقبیح شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نشست پایانی اجلاس سازمان همکاری اسلامی در استانبول شرکت نکردند.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌ بودند که دلیل حضور نیافتن مقام‌های ارشد ایران در این نشست، اعتراض به بیانیه پایانی اجلاس و "چهار بند ضد ایرانی و یک بند علیه حزب‌الله لبنان" در این بیانیه بوده است.

در بند ۱۰۵ از این بیانیه جنبش حزب‌الله لبنان به دلیل "اقدامات تروریستی در سوریه، بحرین، کویت و یمن و حمایت از جنبش‌های تروریستی و گروه‌هایی که امنیت و ثبات اعضای سازمان همکاری اسلامی را به خطر می‌اندازد" محکوم شده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از فضای حاکم بر سازمان همکاری اسلامی گفته است که ایران به دلیل صادر نشدن ویزا از سوی عربستان نتوانسته در اجلاسی که دو ماه پیش برای تهیه پیش‌نویس بیانیه در جده تشکیل شد شرکت کند.

به گفته آقای عراقچی "با تلاشی که دولت عربستان صورت داد چهار بند ضدایرانی نیز در بیانیه وارد شده که این چهار بند در حقیقت در همان اجلاس جده تهیه و در غیاب ما وارد بیانیه شد".

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گزارش داده است که رئیس جمهور ایران و هیئت همراه او عصر روز جمعه برای ادامه مذاکرات با مقام‌های بلندپایه ترکیه از استانبول به آنکارا پایتخت ترکیه رفته‌اند.

پیش از آغاز اجلاس سران، وزیران خارجه کشورهای عضو برای تایید پیش‌نویس بیانیه نهایی در استانبول تشکیل جلسه دادند که در آن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به شدت از پیش‌نویس ارائه شده انتقاد کرد.

ظریف در آن نشست گنجاندن "چهار بند ضد ایرانی و یک بند ضد حزب‌الله لبنان" در پیش‌نویس بیانیه پایانی را "بر خلاف روح همبستگی اسلامی و در راستای منافع اسرائیل" توصیف کرد.

این اجلاس در حالی برگزار شد که تنش در خاور میانه و به ویژه وضعیت سوریه باعث اختلاف جدی میان اعضای اصلی سازمان همکاری اسلامی شده است.

ایران و عربستان به عنوان دو بازیگر مهم منطقه‌ای، روابط دیپلماتیک ندارند و رابطه ایران و ترکیه هم با تنش همراه بوده است.