به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۵

اهدای جایزه آزادی بیان دویچه و‌له به سردبیر روزنامه ترکی حریت

سدات ارگین که از جانب رئیس جمهور کشورش مورد پیگرد قضایی قرار گرفته برنده امسال جایزه بین‌المللی آزادی بیان دویچه وله شد. هنوز معلوم نیست که او برای شرکت در مراسم اهدای جایزه اجازه خروج از ترکیه را دریافت کند.


پتر لیمبورگ، مدیر عامل دویچه وله، معتقد است که «سدات ارگین و همکارانش هر روز برای روزنامه‌نگاری مستقل و آزادی رسانه‌ها مبارزه می‌کنند و در این راه خطرهای نامعلومی به جان می‌خرند».

به همین دلیل ارگین به "نیابت از سوی صدها تن از روزنامه‌نگارانی که در ترکیه تحت شرایط مشابهی کار می‌کنند" جایزه آزادی بیان دویچه وله را دریافت می‌کند.
هنوز معلوم نیست که آیا ارگین در ماه ژوئن برای دریافت جایزه دویچه وله اجازه خروج از کشورش را خواهد گرفت یا خیر.
سدات ارگین از ماه مارس سال جاری با شکایت رجب طیب اردوغان تحت پی‌گرد قضایی قرار گرفته است. سردبیر حریت متهم به "توهین" به رئیس جمهور ترکیه شده است. او در یک مقاله‌ با طنز به یکی از سخنرانی‌های اردوغان در باره حمله "حزب کارگر کردستان" (پ کا کا) به سربازان ترکیه پرداخته بود.
وکیل اردوغان در شکایت‌نامه خود مدعی شده که ارگین سخنان اردوغان را "به قصد تشویش اذهان عمومی" تحریف کرده است.
پیشتر نیز دولت ترکیه سردبیر حریت را به "تلاش برای براندازی" متهم کرده بود.
جایزه آزادی بیان دویچه وله
اعتراض به حکم نظارت دولت بر کار روزنامه زمان (عکس: ۴ مارس ۲۰۱۶، استانبول)
اعتراض به حکم نظارت دولت بر کار روزنامه "زمان" (عکس: ۴ مارس ۲۰۱۶، استانبول)
دویچه وله در سال ۲۰۱۵ این جایزه را برای پشتیبانی از فعالان اینترنتی و روزنامه‌نگارانی که برای آزادی بیان تلاش می‌کنند ایجاد کرد و آن را به رائف بدوی، وبلاگ‌نویس زندانی سعودی اهدا نمود.
بدوی از اواسط سال ۲۰۱۲ به دلیل ایجاد وبسایت "لیبرال‌های آزاد سعودی" در زندان است. او در سال ۲۰۱۴ به اتهام "توهین به اسلام"، "جرایم سایبری" و "سرپیچی از فرمان پدر" به ۱۰ سال زندان، پرداخت یک میلیون ریال عربستان (۱۹۱ هزار یورو) و یک هزار ضربه شلاق محکوم شد.
آزادی مطبوعات، "فقط در راهروهای دادگاه"
روز پنجشنبه (۲۱ آوریل / ۲ اردیبهشت) سدات ارگین در نخستین واکنش به دریافت جایزه دویچه دوله، ضمن ابراز خرسندی گفت: «من به کسب این جایزه معتبر که هدفش حمایت از آزادی بیان در سراسر جهان است افتخار می‌کنم».
این روزنامه‌نگار آزاده تاکید نمود که اهدای جوایز بین‌المللی به روزنامه‌نگاران مستقل و تحت فشار واکنشی مناسب و ضروری به "حمله‌های بی‌شمار" مقامات دولتی به روزنامه‌نگاران است.
ارگین حدود یک ماه پیش، زمانی که برای بازجویی به دادگاه رفته بود گفت: «آزادی بیان در ترکیه در سال ۲۰۱۶ فقط به راهروهای دادگاه‌ها محدود شده است».
سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در روز چهارشنبه (۲۰ آوریل) هنگام انتشار تازه‌ترین گزارش خود در مورد وضعیت آزادی مطبوعات و رسانه‌ها در جهان تاکید کرد که وضعیت آزادی رسانه‌ها در ترکیه همچنان اسفبار است.
در فهرست آزادی بیان این سازمان ۱۸۰ کشور نام برده شده‌اند. ترکیه در این فهرست در رده ۱۵۱ قرار گرفته است.

اعتراضات بین‌المللی
اقدامات دولت ترکیه علیه رسانه‌های جمعی در یک سال گذشته، به‌ویژه محاکمه دو تن از مسئولان روزنامه "جمهوریت" و کنترل روزنامه‌های "زمان" و "جهان" باعث اعتراض گسترده کشورهای غربی شد.
یوهانس هان، کمیسر مسئول گسترش اتحادیه اروپا در ماه مارس به ترکیه هشدار داد که "به عنوان نامزد ورود به اتحادیه اروپا" به مبانی آزادی مطبوعات احترام بگذارد.
الکساندر گراف لامبزدورف، قائم‌مقام رئیس پارلمان اروپا نیز از رویدادهای جاری در ترکیه انتقاد کرد و گفت: «آنچه دولت ترکیه انجام می‌دهد، چیزی جز پایمال کردن حقوق رسانه‌ها نیست.»
دویچه وله