به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۰۶، ۱۳۹۵

آزادی کارمند سابق سفارت فرانسه در تهران پس از صدور حکم ۶ سال زندان

نازک افشار
در حالی که گفته می‌شود نازک افشار، کارمند سابق سفارت فرانسه در تهران از سوی دادگاه به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده، خبرگزاری قوه قضاییه از آزادی او خبر داده است.
خانم افشار از اسفند ماه گذشته در بازداشت به سر می برد و میزان(خبرگزاری قوه قضاییه) هیچ جزییاتی از نحوه آزادی و حکم قضایی او منتشر نکرده است.
نازک افشار، ۵۸ ساله که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و فرانسوی است، ۲۲ اسفند ماه در حالی که برای دیدار با مادر بیمار خود راهی تهران شده بود، در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد.
وبسایت کلمه چندی پیش گزارش داده بود که وضعیت جسمی نازک افشار در بند زنان زندان اوین وخیم است و بیهوشی‌های مداوم و حالت اغما هم‌بندیان این زندانی سیاسی و خانواده‌ وی را نگران کرده است.
کارمند سابق سفارت فرانسه در تهران، هفت سال پیش و در ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و مدتی زندانی شد، اما سرانجام با وساطت دولت فرانسه دادگاه حکمی برای او صادر نکرد و آزاد شد. خانم افشار همان هنگام ایران را ترک کرد.
اگر چه به نوشته کلمه قاضی صلواتی حکم ۶ سال حبس تعزیری برای خانم افشار صادر کرده است اما درباره اتهامات هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است.
پیش از این نیز حضور زندانیان امریکایی ایرانی‌ در زندان‌های ایران خبرساز شده بود که در نهایت چهار تن از این افراد در آستانه لغو تحریم‌های بین‌المللی آزاد شدند. جیسون رضائیان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری، چهار شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار در ازای آزادی هفت ایرانی زندانی در آمریکا آزاد شدند که مقامات ایران از آن به عنوان "مبادله زندانیان" نام بردند.
جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن پست در تهران بود که به اتهام "جاسوسی" بازداشت و محاکمه شد. امير حکمتی تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا هم برای ديدار با مادربزرگش به ايران سفر کرده بود اما بازداشت و به اعدام محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال زندان تقلیل پیدا کرد. سعید عابدینی هم کشیش مسیحی بود که در سفر به ایران بازداشت و حکم ۸ سال زندان دریافت کرد.
در حال حاضر هم سیامک نمازی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار در ایران به اتهام همکاری با دولت آمریکا بازداشت شده و پدرش باقر نمازی به اتهامی که هنوز اعلام نشده زندانی است. فررودین ماه امسال سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران از احتمال مبادله این دو شهروند ایرانی آمریکایی با یک ایرانی بازداشت شده در آمریکا سخن گفت و اعلام کرد در این باره "چیزهایی" شنیده است.
گفته می‌شود که فرد مورد نظر ایران برای مبادله با سیامک و باقر نمازی، احمد شیخ زاده، مشاور سابق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد است که در ماه مارس به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در ایالات متحده بازداشت شد.
صدای آمریکا