به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، فروردین ۳۱، ۱۳۹۵

بیش از ۴۰۰ پناهجو در دریای مدیترانه غرق شدند

 روزنامه دیلی میل امروز خبر داد كه بر اثر غرق شدن قایق های پناهجویان در دریای مدیترانه نزدیكی سواحل لیبی، بیش از 400 پناهجوی سومالیایی جان باختند.
این روزنامه به نقل از بی بی سی عربی نوشت كه این پناهجویان كه بیشتر آنها سومالیایی بودند با سوار شدن بر 4 قایق مستعمل قصد عزیمت به اروپا را داشتند.
طبق این گزارش ، اكثر این پناهجویان از كشورهای آفریقایی سومالی، اتیوپی و اریتره بودند كه قصد عزیمت به ایتالیا را داشتند.
رسانه های سومالیایی خبر دادند كه امدادگران تنها توانستند جان 29 سرنشین پناهجو را نجات دهند.
كاربران شبكه های اجتماعی مدعی هستند كه این قایق ها سفر خود را از مصر آغاز و قصد عزیمت به ایتالیا را داشتند.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی مهاجرت، از ابتدای سال 2016 تاكنون بیش از 178 هزار پناهجو از طریق دریا وارد اروپا شده كه از میان آنان 732 نفر در دریا غرق شدند.
كمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در بهمن ماه گذشته اعلام كرد تعداد افرادی كه در شش هفته نخست سال جاری میلادی وارد اروپا شده اند، از تعدادی كه طی چهار ماه نخست سال گذشته به این قاره آمدند بیشتر است و آهنگ ورود پناهجویان از ژوئیه 2015 (تیر/ مرداد)، شتاب گرفته است.
بر پایه این گزارش، نزدیك به 58 درصد افرادی كه در نخستین ماه سال 2016 وارد اروپا شده اند، زن و كودك هستند. در یونان از هر سه پناهجویی كه وارد می شود یكی كودك است و این در حالی است كه این نسبت در سپتامبر 2015 (شهریور/ مهر) یك كودك در ازای هر 10 پناهجو اعلام شده بود.
پناهجویان به دو دلیل عمده جنگ و فقر سعی می كنند تا از طریق دریا و زمین خود را به اروپا و در نهایت به آلمان برسانند.

تركیه و اتحادیه اروپا بتازگی توافق كرده اند تا در ازای مشوق های مالی این اتحادیه ، پناهجویانی كه در اروپا پذیرش نمی شوند به تركیه بازگردانده شوند.