به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۰۴، ۱۳۹۵

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اعلام کرد:

 آمریکا از ایران آب سنگین می‌خرد/ 
انتقاد تند جمهوریخواهان
واشنگتن قرار است ۳۲ تن آب سنگین از ایران بخرد. تنها راکتور هسته‌ای آب سنگین ایران در اراک قرار دارد. مقام‌های ایران می‌گویند قرار است این راکتور مطابق با آخرین فناوری‌ها و با کمک دانشمندان دیگر کشورها بازطراحی شود.
آب سنگین یکی از مواد لازم برای تولید پلوتونیوم است که می‌تواند برای ساخت سلاح هسته‌ای به کار رود.  این برای نخستین بار است که دولت آمریکا از ایران یک محصول هسته‌ای خریداری می کند.

به گزارش آفتاب به نقل از  یورونیوز،‌ ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا با اشاره به مشکل ایران برای کاهش مواد و تجهیزات هسته‌ای خود، مطابق با تعهدات این کشور در برجام گفته است: «[آب سنگین ایران] را آزمایش کردیم. کاملا راضی کننده بود. اندکی از آن را می‌خریم. این [کار ما] مثل صدور یک بیانیه برای همه دنیا است که آن‌ها هم می‌توانند از ایران آب سنگین بخرند.» 

بی بی سی هم به نقل از وال استریت ژورنال اضافه کرد: مقام‌های ایرانی و آمریکایی، امروز جمعه سوم اردیبهشت در وین قرارداد خرید آب سنگین ایران را به ارزش هشت میلیون و ۶۰۰ هزار دلار امضا می‌کنند.  

قرار است آب سنگین خریداری شده از ایران در هفته‌های آینده برای تحقیقات بیشتر به آزمایشگاهی در تنسی منتقل شود. احتمالا مقداری از این محموله برای مصارف تجاری به شرکت‌های خصوصی فروخته خواهد شد. 

با این حال مشکل بنیادین برای انعقاد و اجرای این قرارداد، مساله نقل و انتقال پول است؛ با توجه به محدودیت‌های بانکی ایران و عدم دسترسی این کشور به سیستم مالی ایالات متحده معلوم نیست پول چنین معامله‌ای قرار است چگونه پرداخت شود. 

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای به ارنست مونیز خواستار شفافیت بیشتر در نحوه پرداخت به ایران و تضمین‌هایی برای عدم استفاده از این پول برای «حمایت از فعالیت‌های تروریستی شده است.» 
انتقاد تند رهبر جمهوریخواهان

به گزارش فارس، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا به خبر منتشر شده درباره «خرید آب سنگین از ایران» توسط ایالات متحده واکنش نشان داد.

روزنامه وال استریت ژورنال امروز در گزارشی خبر داده که قرار است آمریکا ۳۲ تُن آب سنگین از ایران به ارزش ۸.۶ میلیون دلار خریداری کند.

مقامات ارشد حزب جمهوریخواه آمریکا که همواره با مواضع دولت دموکرات این کشور در قبال ایران به ویژه توافق هسته‌ای مخالفت کرده‌اند، این بار هم به خبر «خرید آب سنگین از ایران» واکنش نشان دادند.

کوین مک کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا انتقادات تندی علیه «خرید آب سنگین از ایران» مطرح کرد.

این مقام ارشد جمهوریخواهان در بیانیه‌ای تاکید کرده که «هیچ جایی در توافق»(برجام)  نیامده که آمریکا از ایران آب سنگین خریداری کرده و بابت آن ۸ میلیون دلار پول بدهد.

رهبر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان، در ادامه ادعاهای بی اساس آمریکایی‌ها بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و درباره برنامه موشکی این کشور هم ابراز نگرانی کرد.

او همچون دیگر مقامات آمریکایی به ویژه اعضای ارشد کنگره، مخالفت خود را با «وارد شدن ایران در نظام مالی آمریکا» اعلام و تصریح کرد: «این دسترسی در توافق هسته‌ای داده نشده و اکنون هم نباید دسترسی داده شود».

وزارت امورخارجه آمریكا خرید آب سنگین ازایران را تائید كرد

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: وزارت امور خارجه آمریكا روزجمعه خبر خرید 32 تن آب سنگین از ایران را تائید كرد. این خبرگزاری نوشته است که «جان كربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا گفته است، این معامله موجب دسترسی صنایع آمریكا به یك ماده مهم می‌شود و درعین حال ایران را قادر می‌سازد كه مقداری از آب سنگین مازاد خود را بفروشد. 

جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب توافق هسته ای موافقت كرده در ازای محدودسازی برنامه هسته ای خود از تخفیف تحریم‌ها بهره‌مند شود.

قرار است جان كری وزیر امور خارجه آمریكا روز جمعه در نیویورك با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود درخصوص راه های پیشبرد كارها گفت‌وگو كند. 

وزارت امور خارجه آمریكا اعلام نكرد كه این كشور برای خرید آب سنگین از ایران چه مبلغی پرداخت می كند. اما كربی درعین حال گفت كه این خرید با هدف كمك به انجام تعهدات طبق توافق هسته‌ای (برجام) صورت می‌گیرد. 

وی افزود: خرید این آب سنگین به این معناست كه ازاین مواد برای تحقیقات مهم و مصارف صنعتی غیرهسته‌ای استفاده خواهد شد. 
آفتاب