به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اسفند ۱۵، ۱۳۹۶

استقبال ترامپ از مادام‌العمر شدن دوران ریاست‌جمهوری

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه خصوصی از ایده همتای چینی‌اش برای مادام‌العمر شدن دوران ریاست جمهوری استقبال کرد. او همچنین گفته شاید در آمریکا هم روزی تلاشی برای این کار انجام شود.


سخنان ترامپ در یک جلسه خصوصی در ملک شخصی‌اش "مارالاگو" در فلوریدا که هم‌حزبی‌هایش هم در آن حضور داشتند، به دست شبکه خبری سی‌ان‌ان رسیده است. به گزارش سی‌ان‌ان، این سخنان که شنبه شب (۳ مارس/ ۱۲ اسفند) ایراد شده، بر روی دستگاهی ضبط شده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا در این سخنان درباره شی ‌جین ‌پینگ، رئیس جمهور چین می‌گوید: «او حالا یک رئیس‌جمهوری مادام‌العمر است، رئيس‌جمهوری برای همه عمر و او فوق‌العاده است. نگاه کنید، او توانست این کار را انجام دهد. من معتقدم که این فوق‌العاده است. شاید ما هم بهتر باشد روزی این تلاش را بکنیم.»
ترامپ بعد از بیان این سخنان با ابراز احساسات و تشویق و هم‌زمان خنده حضار روبرو شده است.
حزب کمونیست چین ماه گذشته  پیشنهاد کرد که قانون مصوب سال ۱۹۸۲ که بر اساس آن رئیس‌جمهور تنها دو دوره می‌تواند بر این مسند باقی بماند،  تغییر کند. کنگره خلق چین قرار است در نشست سالانه خود که روز دوشنبه (۵ مارس) آغاز می‌شود در این باره تصمیم‌گیری کند. این کنگره به احتمال بسیار بالا با این تغییرات موافقت می‌کند، چون بیشتر نمایندگان آن خط مشی حزب کمونیست را دنبال می‌کنند.
دویچه وله