به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۱۸، ۱۳۹۶

آمادگی متقابل ترامپ و کیم جونگ اون برای دیدار با یکدیگر

رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی یکدیگر را تا پیش از آغاز تابستان سال جاری، ملاقات می‌‌کنند. این اجلاس تاریخی احتمالاً در مه ۲۰۱۸/ اردیبهشت ۱۳۹۷ برگذار می‌شود.
کیم جونگ اون در دعوت از ترامپ پیشقدم شده است. چان ای یونگ، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور کره جنوبی شامگاه پنجشنبه ۸ مارس در واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ دعوت کیم جونگ اون را پذیرفته است. ساعتی بعد، سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری این موضوع را تأیید کرد.
چان ای یونگ در بیانیه‌ای که در واشنگتن منتشر کرده، می‌نویسد:
«من به پرزیدنت ترامپ اطلاع دادم که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با ما خلع سلاح هسته‌ای را پذیرفته است. کیم قول داد که از آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی صرف‌نظر کند.  او همچنین این موضوع را درک می‌کند که رزمایش‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی ادامه پیدا می‌کنند و او اعلام آمادگی کرد که پرزیدنت ترامپ را در فرصت مقتضی ملاقات کند.»
آخرین بار در سال ۲۰۰۰ بیل کلینتون و وزیر خارجه‌اش در شهر پیونگ‌جانگ با رهبر سابق کره شمالی کیم جونگ ایل (پدر کیم جونگ اون) دیدار و گفت‌و گو کردند.
یکشنبه گذشته (۴ مارس) هیأت پنج نفره‌ای به ریاست مشاور امنیت ملی رئیس جمهور کره جنوبی از سئول به پیونگ یانگ رفته بود تا زمینه‌های مذاکرات آمریکا با کره شمالی را فراهم بیاورد. در فضایی که خبرگزاری رسمی کره شمالی آن را «آکنده از صمیمیت» توصیف کرده بود، پیونگ‌یانگ اعلام کرد که آماده مذاکره با آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و توقف آزمایش‌های موشکی است اما مشروط به آنکه ایالات متحده آمریکا بقای حکومت کره شمالی را تضمین کند.
دونالد ترامپ با انتشار پیامی در توئیتر از تحولات اخیر در شبه جزیره کره به عنوان یک گام بزرگ یاد کرده. رئیس جمهور آمریکا یادآوری کرده که رهبر کره شمالی خود را متعهد به خلع سلاح اتمی کرده – و نه فقط توقف آزمایش های هسته ای -. ترامپ می‌گوید با این‌حال تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی همچنان اعمال خواهند شد.
خبرگزاری ها