به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آبان ۰۸، ۱۳۹۷

پرونده خاشقجی – خدیجه چنگیز:

دادخواهی تحت تأثیر منافع اقتصادی قرار نگیرد
خدیجه چنگیز: نامزد جمال خاشقجی
هیچ اثری از جنازه جمال خاشقجی به دست نیامده، دادستان کل استانبول از همکاری با دادستان کل عربستان رضایت ندارد و کاخ سفید اعلام کرده که رئیس جمهوری آمریکا گزینه‌های مختلف برای نشان دادن یک واکنش احتمالی به پرونده قتل و شکنجه روزنامه‌نگار منتقد سعودی را بررسی می‌کند. در پیش‌زمینه این تحولات، خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی در سخنانی در لندن از کاخ سفید خواست، دادخواهی در این پرونده را تحت تأثیر منافع اقتصادی واشنگتن قرار ندهد.

«دولت در حال ارزیابی گزینه‌های مختلف است و ما اعلام خواهیم کرد که چه تصمیمی در این زمینه گرفته شده است.»
بحث بر سر واکنش کاخ سفید به قتل و شکنجه جمال خاشقجی در کنسولگری آمریکاست. رئیس جمهوری آمریکا تاکنون چندین بار اعلام کرده که مایل نیست معامله تسلیحاتی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار با سعودی‌ها تحت تأثیر این پرونده قرار گیرد. اما ترامپ به این نکته هم اشاره کرده که ولیعهد عربستان مسئول نهایی عملیاتی است که به قتل خاشقجی انجامید.

خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی در سخنانی در لندن گفت:
«از رویکرد سران بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده در این پرونده مأیوس شده‌ام. رئیس جمهوری آمریکا می‌بایست به کشف حقیقت در این پرونده کمک کند و کاری کند که عدالت برقرار شود. از رئیس جمهوری انتظار می‌رود که راه لاپوشانی حقیقت در پرونده قتل نامزد مرا هموار نکند. اجازه ندهیم که پول وجدان ما را آلوده کند و ارزش‌هایی را که به آن باور داریم به خطر بیندازد.»

خدیچه چنگیز در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز عربستان سعودی را مسئول قتل جمال خاشقجی دانسته است:
«این قتل در ساختمان دیپلماتیک عربستان سعودی اتفاق افتاده و به همین سبب دولت عربستان هم می‌بایست پاسخگو باشد. احتمالاً مقامات سعودی می‌دانند که این جنایت چگونه اتفاق افتاده است.»

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی سه‌شنبه ۲ اکتبر / ۱۰ مهر به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود که گواهی تجرد بگیرد اما دیگر بازنگشت. یک تیم ۱۵ نفره از عربستان او را در کنسولگری به قتل رساندند. دادستانی سعودی پنجشنبه هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که روزنامه‌نگار منتقد با طرح قبلی به قتل رسیده است. به گزارش خبرگزاری آنادلو، دوشنبه ۲۹ اکتبر/ ۷ آبان سعود المعجب، دادستان عمومی عربستان سعودی با عرفان فیدان، دادستان کل استانبول دیدار و گفت‌وگو کرد. شبکه الجزیره به نقل از منابعی که در دادستانی استانبول در اختیار دارد گزارش داده که عرفان فیدان، دادستان کل استانبول از همتای سعودی خود خواسته است که مأموران تحقیق برای دومین بار کنسولگری عربستان در استانبول را تفتیش کنند. اما دیدار و گفت‌وگوی دو دادستان کل به نتیجه مطلوب نرسید.

خدیچه چنگیز در سخنرانی‌اش در لندن گفت این حق او و سایر بستگان جمال خاشقجی است که از محل اختفای جنازه او مطلع شوند و بتوانند بقایای او را به خاک بسپرند و برای او عزاداری کنند.

خدیجه چنگیز و جمال خاشقجی در مه/ اردیبهشت سال جاری در کنفرانسی در استانبول با هم آشنا شدند. خاشقجی اصرار داشت که مراسم عقد آن‌ها در مسجدی در این شهر که برای او یادآور مدینه بود برگزار شود. سفر به استانبول و تدارک این مراسم اما زمینه‌ساز شکنجه و قتل او شد.
رادیو زمانه