به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۲۸، ۱۳۹۷

عربستان مرگ جمال خاشقجی را در کنسولگری تایید کرد؛ ۵ مقام برکنار و ۱۸ نفر بازداشت شدند

خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض، دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول رفت، اما هرگز از آن خارج نشد.

عربستان سعودی در ساعات ابتدایی روز شنبه تایید کرد جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض که از بیش از دو هفته پیش ناپدید شده است، در پی وقوع یک درگیری در داخل ساختمان کنسولگری سعودی در ترکیه جان باخته است.

جمال خاشقجی، که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد، ۱۰ مهر به کنسولگری عربستان در شهر استانبول رفت، اما از آن زمان به بعد اثری از او نیست و مقام‌های ترکیه می‌گویند وی در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

عربستان اتهام قتل را رد کرده است، اما در عین حال مدرکی هم دال بر خروج آقای خاشقجی از ساختمان کنسولگری ارائه نداد. با این حال ریاض پذیرفته است که بطور مشترک با نیروهای امنیتی ترکیه در مورد این پرونده تحقیق کند.

دادستان عمومی سعودی در اطلاعیه‌ای که از تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد، گفت نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که جمال خاشقجی در پی وقوع یک درگیری در داخل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول جان باخته است.
در این اطلاعیه همچنین گفته شده است که ۵ مقام سعودی برکنار و ۱۸ نفر دیگر نیز در ارتباط با این پرونده بازداشت شده‌اند. سعود القحطانی مشاور ولیعهد سعودی و احمد الاسیری معاون وزارت اطلاعات از مقام‌هایی هستند که برکنار شده‌اند.
از جزئیات مربوط به هویت سایر افراد برکنار یا بازداشت شده خبری منتشر نشده است.

اذعان ریاض به مرگ آقای خاشقجی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که وزیر خارجه آمریکا پس از بازگشت از ریاض و آنکارا به واشنگتن، به کاخ سفید توصیه کرد که «چند روز دیگر» به ریاض برای تکمیل تحقیقات فرصت دهد.
مایک پمپئو پس از دیدار با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، برای سعودی‌ها روشن کردم که ناپدید شدن جمال خاشقجی را «بسیار جدی» می‌گیریم و آنها نیز تصریح کردند «ماهیت جدی پرونده را کاملا درک می‌کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در روز جمعه و در آخرین اظهار نظر در این مورد، ضمن تاکید بر اهمیت روابط واشنگتن و ریاض به خبرنگاران در آریزونا گفت، ممکن است تحریم‌هایی را علیه پادشاهی سعودی در همین ارتباط در نظر بگیرد.

دونالد ترامپ در ادامه خاطر نشان کرد که البته هنوز زود است در مورد تبعات ماجرا و پاسخ احتمالی واشنگتن صحبت کنیم، اما در هر حال نمایندگان کنگره برای تصمیم‌گیری در مورد نحوه واکنش ایالات متحده دخیل خواهند بود.
صدای آمریکا