به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۰۶، ۱۳۹۷

همسر هاشم خواستار: دادستان مشهد توضیح دهد

صدیقه مالکی‌فرد، همسر هاشم خواستار  
همسر هاشم خواستار می‌گوید هیچ نهادی مسئولیت دستگیری و نگاهداری این فعال صنفی در بخش حاد بیمارستان روانپزشکی مشهد را تقبل نمی‌کند. به خانواده خواستار گفته‌اند که دادستان چنین دستوری داده است. 

صدیقه مالکی‌فرد، همسر هاشم خواستار خبر می‌دهد که با پیگیری‌های شخصی، توانسته ملاقات کوتاهی با این معلم بازنشسته در بیمارستان روانپزشکی ابن‌سینا در مشهد داشته باشد.
خانم مالکی خبر می‌دهد که در بدو ملاقات پی برد که همسرش در اعتراض به شرایطش اعتصاب غذا کرده است: «در پی گفتگو با آقای خواستار متوجه شدم که صبح روز بازداشت گویا عده‌ای لباس شخصی در حدود باغ شخصی که خارج از محدوده شهری و دور از چشم اغیار است با یک دستگاه آمبولانس مستقر شده و به محض رسیدن ایشان او را بازداشت و به بیمارستان روانپزشکی ابن سینا منتقل می‌کنند. بعد از تحویل همسرم به بخش حاد مردان، گویا به او آمپولی تزریق کرده و خون‌گیری می‌کنند و در همین هنگام یکی از مریض‌ها که گویا تعادل روانی نداشته است گلوی آقای خواستار را می‌چسبد و نهایتا پرستارها مریض را جدا می‌کنند.»

خانم مالکی اضافه کرده که هیچ کس در دادسرای انقلاب مشهد دستور بازداشت هاشم خواستار یا دستور انتقال او به بیمارستان روانپزشکی را بر عهده نگرفت؛ دو معاون دادستان ابراز بی‌اطلاعی کردند و استعلام دفتر دادستانی از اداره اطلاعات، اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی هم بدون نتیجه بود: «از معاون دادستان خواستیم که از مسئولین بیمارستان که در روز گذشته اقرار می‌کردند که آقای خواستار با همراهی مأموران اطلاعاتی بستری شده است استعلام بگیرند و مرجع این دستور را پیگیری کنند. نهایتا فتح بابی شد و گویا دستور توسط شخص دادستان صادر شده بود.»

صدیقه مالکی در نامه سرگشاده‌اش، پرسیده که با توجه به ملاقات همسرش و صحت و سلامت نسبی و ظاهری هاشم خواستار، چرا رئیس بیمارستان فردی را که در صحت کامل است در بخش حاد بیماران روانی بستری کرده است. این نامه در وبسایت کمپین حقوق بشر ایران منتشر شده است. 

خانم مالکی از دادستان مشهد خواسته که توضیح دهد بر اساس کدام قانون و تشخیص چنین دستوری داده و مسئولان بیمارستان ابن سینا بر چه اساسی به همکاری غیرقانونی با نهادهای امنیتی مبادرت کرده‌اند.
هاشم خواستار، مهندس کشاورزی، معلم بازنشسته هنرستان کشاورزی و رئیس کانون صنفی معلمان مشهد است. او سابقه چند مرتبه بازداشت در سال‌های ۸۳ و ۸۶ را در کارنامه دارد و پیش از آخرین دستگیری در اعتصاب سراسری معلمان در مهر ۹۷، در جریان تجمع سکوت معلمان در تیر همین سال نیز دستگیر شده بود.
هاشم خواستار ۶۴ ساله است و دو سال قبل در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته بود: «ناله و فغان مردم از ظلم حکومت شما به عرش رسیده است.»

صدیقه مالکی فرد به کمپین حقوق بشر ایران گفته که با وجود رفع مسئولیت و تاکید نهادهای مختلف مبنی بر عدم دخالت و بازداشت، دادستانی اجازه ترخیص همسرش را نداده است: «به ماموران و دادستانی گفتم حالا که هیچ کس مسئولیت را به عهده نمی‌گیرد و می‌گویند ما بازداشت نکردیم و ما دستور ندادیم، همسر من مریض نیست و هیچ سابقه‌ای نداشته، اگر هم مریض است پس ما می‌خواهیم مریضمان را ببریم، گفتند نه چون الان تحویل اطلاعات شده و دادستان هم تشریف ندارند، ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که مرخص شود، ما هنوز هم نفهمیدیم چه کسی بازداشت کرده و چرا به این شکل و نهایتا قرار است چه بشود.»

 دویچه وله فارسی