به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۰۹، ۱۳۹۷

دانمارک سفیر خود را از ایران فراخواند

 گفته می‌شود عملیات گسترده پلیس دانمارک در اواخر سپتامبر به پرونده‌ای که اکنون علیه ایران مطرح شده، 
مربوط بوده است 

دانمارک که امروز ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یک فرد در خاک این کشور متهم کرده بود ضمن "غیرقابل قبول" این "اقدام ایران" سفیرش را از تهران فراخوانده است. 
اناس سموئلسن، وزیرخارجه دانمارک ساعتی پیش گفت علاوه بر دستور به سفیر کشورش در تهران برای بازگشت به کپنهاگ، در نظر دارد از اتحادیه اروپا بخواهد که تحریم‌های جدید علیه تهران در نظر بگیرد. 
آقای سموئلسن همچنین گفته: "دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که نیروهای اطلاعاتی ایران به دنبال هدف قرار دادن کسی در داخل خاک دانمارک باشند."
وزیرخارجه دانمارک گفته معتقد است حکومت ایران پشت طرح ترور در خاک دانمارک بوده است. ادعایی که تهران به شدت آن را تکذیب کرده است. 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ادعای مقام‌های اطلاعاتی دانمارک را رد کرده و این اتهامات را "توطئه‌ای از سوی دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش" ایران با اروپا توصیف کرده است.
روز سه شنبه (۳۰ اکتبر) سرویس اطلاعاتی دانمارک مدعی‎است هدف این طرح، ترور حبیب جبر، فعال عرب ایرانی بوده که در دانمارک زندگی می‌کند. ایران این اتهام را قویا رد کرده است.
به گفته فین بورچ اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، این فرد رهبر شاخه دانمارک جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز بوده است. 
نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.
حمله موشکی سپاه به مواضع 'طراحان حمله اهواز' در سوریه
مهاجمان حمله اهواز چه کسانی بودند؟ 
بازداشت یک مظنون و احضار سفیر
اقای اندرسون در یک نشست خبری گفت "ما با طرح سرویس اطلاعاتی ایران برای انجام حمله در خاک دانمارک روبرو هستیم."
مقامات امنیتی دانمارک می‌گویند در حال حاضر سه نفر تحت حفاظت و حمایت پلیس دانمارک هستند.
به گفته سرویس اطلاعاتی دانمارک یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار ۹ روز پیش در ارتباط با این پرونده بازداشت شده است. این فرد دست داشتن در چنین نقشه‌ای را رد کرده است.
پلیس نروژ هم تایید کرده است که در این پرونده با دانمارک همکاری می‌کند.
وزارت خارجه دانمارک سفیر ایران در کپنهاگ را احضار کرده و دولت دانمارک گفته است که درباره این موضوع و اقدامات احتمالی بیشتر با دولت‌های اروپایی مشورت می‌کند.
گفته می‌شود این پرونده با عملیات گسترده پلیس دانمارک در ماه سپتامبر ارتباط دارد. در آن عملیات پلیس تعدادی از جاده‌ها را بست و برنامه حرکت قطارها و قایق‌ها در نقاط مختلف این کشور لغو شد.
دولت فرانسه دارایی‌ بخشی از وزارت اطلاعات ایران را مسدود کرد
دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد

اتهام تازه دولت دانمارک علیه ایران در حالی مطرح شده که پیش از این هم دولت فرانسه سرویس‌های اطلاعاتی ایران را به تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس متهم کرده بود.

در آن پرونده یک دیپلمات ایرانی مقیم اتریش، در آلمان دستگیر و بعد از مدتی برای تحقیقات بیشتر به بلژیک مسترد شد.
مقام‌های ایران بارها دست داشتن در طرح ادعایی فرانسه را رد کرده‌ و این نقشه را به اعضای سازمان مجاهدین خلق برای بدنام کردن ایران نسبت داده‌اند.

بی بی سی  فارسی