به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۰۵، ۱۳۹۷

قتل ابهام‌آمیز فرشید هکی، حقوقدان و فعال محیط زیست

 مدیرمسئول مجله "بررسی‌های اقتصادی" از قتل فرشید هکی، وکیل دادگستری و مشاور علمی این نشریه به ضرب چاقو خبر می‌دهد و می‌گوید جسد او را آتش زده‌اند. فرشید هکی از نامزدهای انتخابات دوره پنجم شورای شهر تهران بود.

عبدالرضا داوری، مدیر مسئول مجله "بررسی‌های اقتصادی" و مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، از قتل فرشید هکی، مشاور علمی این نشریه خبر داد و در توئیتر نوشت: «دکتر فرشید هکی در نزدیکی منزلشان مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته و پس از وارد شدن تعداد زیادی ضربات چاقو، جسد ایشان را سوزانده‌اند.»

داوری گفته که از دلایل و انگیزه‌های این قتل اطلاعی در دست نیست. او در توئیتی نوشته است: «فرشید ملکی کنشگری بود که به حرکت در چارچوب قانون می‌اندیشید و هرگز علی‌رغم انتقادهایش چهره‌ای برانداز نبود.»

اداره آگاهی ناجا که ضابط پرونده‌های قتل است، هنوز خبر قتل فرشید هکی را رسما اعلام یا تایید نکرده است. 

در حالی که هیچ یک از اعضای خانواده فرشید هکی نیز خبر مرگ یا قتل او را جایی عنوان نکرده‌اند، عبدالرضا داوری در توئیتر نوشت مهدی مصطفی‌پور، وکالت خانواده هکی را در پرونده قتل اوبر عهده می‌گیرد.

از فرشید هکی در شبکه‌های اجتماعی با نام "اقتصاددان عدالتخواه" نام برده‌اند. او عضو کمپین محیط زیستی حمایت از زاگرس مهربان (صدای پای آب)، از کاندیداهای انتخابات شورای شهر تهران و نویسنده کتاب‌هایی چون "حقوق بشر برای همه" و "اقتصاد سیاسی حقوق بشر" بوده است.

وبسایت "توانا" فرشید هکی را حامی کودکان کار و خیابان، زنان تن فروش، کارتن‌خواب‌ها و زندانیان سیاسی خوانده است. نام فرشید هکی در نامه‌های حمایت از زندانیان سیاسی چون عبدالفتاح سلطانی، مهدی خزعلی یا رامین حسین‌پناهی به چشم می‌خورد.

توانا افزوده که فرشید هکی قصد داشت حزبی به نام "پیشتازان عدالت" تاسیس کند اما نتوانست مجوز دریافت کند. او در سال ۱۳۹۶ در لیستی ائتلافی تحت همین نام برای انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران نامزد شده بود.

فرشید هکی را مدافع کارگران نیز معرفی کرده‌اند. در جست‌وجوی اینترنتی می‌توان چند گفت‌وگو درباره کارگران زندانی و انتقاد از امنیتی شدن فعالیت‌های صنفی و مدنی از او را یافت.

عبدالرضا داوری که خبر کشته شدن فرشید هکی را رسانه‌ای کرده است، فایلی صوتی از توضیحات یکی از همکاران فرشید هکی به نام "مدیری" را منتشر کرده که می‌گوید شاید یک خصومت شخصی یا اختلاف مربوط به پرونده‌های وکالتی او عامل قتل بوده باشد. او در نامه‌ای به دادستان تهران و وزیر کشور خواستار پیگیری کشته شدن فرشید هکی شده است. 

دویچه وله