به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۲۸، ۱۳۹۷

حضور گزینشی بانوان در ورزشگاه آزادی + ویدیو

در دیدار تیم ملی فوتبال ایران و بولیوی روز سه شنبه ٢۴ مهر، ورود حدود ٣٠٠ زن با پرچم ایران در بخشی از جایگاه ویژۀ ورزشگاه آزادی و در کنار مأموران زن نیروی انتظامی حضور یافتند. این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران و مقامات مذهبی این کشور، پس از انقلاب اسلامی صراحتاً مخالفت خود را با حضور زنان در ورزشگاه ها اعلام کرده اند.

رسانه های دولتی، این زنان را «از اهالی فوتبال و زیر نظر فدراسیون فوتبال» معرفی کرده اند؛ چنانکه همگی آنها از اعضای تیم های فوتبال و فوتسال رده های سنی زنان، خانواده های بازیکنان تیم ملی و روزنامه نگاران بودند و به این ترتیب مجوز حضور در ورزشگاه آزادی را یافتند.
تعدادی از زنان هم در مقابل درهای ورزشگاه آزادی منتظر ماندند تا به آنها اجازۀ ورود داده شود اما این اتفاق نیفتاد.
برخی سایت های خبری، حضور این زنان را تصمیم «شورای تأمین» تهران دانسته اند؛ شورایی که از مقام های امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی هر شهر تشکیل می گردد.


محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، روز چهارشنبه ٢۵ مهر، در واکنش به این موضوع گفت: «هیچ توجیه شرعی برای حضور زنان در استادیوم های ورزشی و تماشای بدن نیمه برهنۀ ورزشکاران وجود ندارد».
وی در ادامه مسئولان ورزشی را نیز تهدید نموده و گفت: « با هر مدیری که بخواهد بستر حضور بانوان در ورزشگاه را به بهانه های مختلف فراهم کند، برخورد می کنیم. به مسئولان ورزشی نصیحت می کنم که حرمت دینی را حفظ کنند، در غیر اینصورت و اگر این موارد تکرار شود، به دادستان تهران دستور می دهم تا به موضوع ورود کند».
به نظر می رسد که حضور گزینشی زنان در ورزشگاه آزادی، در راستای کاهش انتقادات بین المللی صورت گرفته باشد.
فدراسیون بین المللی فوتبال و نهادهای حقوق بشر، بارها از ممانعت جمهوری اسلامی ایران از حضور زنان در ورزشگاه ها انتقاد نموده اند.
"جانی اینفانتینو" رئیس فیفا از جمله افرادی است که به طور پیوسته، پیگیر آزاد نمودن حق ورود زنان ایرانی به استادیوم های ورزشی بوده و در این راستا حتی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز رایزنی کرده است.
از سوی دیگر پس از برگزاری بازی تیم های ایران و بولیوی، برخی رسانه ها در ایران خبر دادند که قرار است مجوز حضور بانوان هوادار پرسپولیس نیز در دیدار این تیم در برابر تیم السد قطر در نیمه نهایی جام باشگاه های آسیا صادر شود؛ اما غلامحسین زمان آبادی مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد که «حضور بانوان در ورزشگاه آزادی فعلاً در بازی های تیم ملی مقدور است».
پیش از این فدراسیون والیبال ایران نیز چنین تجربه ای را از سر گذرانده بود و بعد از تهدیدات فدراسیون جهانی والیبال در خصوص محرومیت ایران از میزبانی در مسابقات لیگ جهانی، مسئولان ورزشی ایران اجازه دادند تا تعدادی گزینشی از زنان وارد سالن ١٢ هزار نفری مجموعۀ ورزشی آزادی شوند و مسابقات تیم ملی والیبال ایران را از نزدیک تماشا کنند.

رادیو بین المللی فرانسه